Reklama
Atrakce

Rýžovali jsme zlato, razili mince i stříleli z luku. Botanicus Ostrá je rájem nejen pro děti

Centrum řemesel a zahrad nabízí zábavu na celý den. Navíc atrakce ani jídlo nejsou vůbec drahé.
Zdroj: Michaela Rubešová

Místa popsaná v článku

Kdo si někdy zahrál legendární Skyrim nebo hru Kingdom Come, bude nadšený. Přenesete se totiž do prostředí, kterým jste tolikrát procházeli se svou herní postavou, jen s tím rozdílem, že tentokrát to budete skutečně vy, kdo okusí stará řemesla a ochutná pokrmy v hodovně. Draků, zbojníků a jiných monster se v Centru řemesel a zahrad bát nemusíte, spíše se oddáte celodenní zábavě a odpočinku. Botanicus Ostrá však není místem, kam by se sjížděly pouze rodiny s dětmi. Já jsem místo navštívila loni a byl to jeden z nejlepších zážitků mého dospělého života.

Měna jako ve středověku!

V obci Ostrá se nachází skutečně netradiční místo, které si ukradne srdce nejen malých dobrodruhů. Dorazit se dá buď autem, nebo vlakem. Z Prahy trvá cesta autem zhruba 35 minut. Velké parkoviště se nachází u kempu kousek od „středověké vesnice“ (stačí si zadat do navigace Parkoviště Botanicus Ostrá). Vlakem je to pak z pražského hlavního nádraží 45 minut. Od zastávky vás čeká zhruba jednokilometrová procházka do Botanicusu. To zabere zhruba 10 až 15 minut běžné chůze. 

Během prázdnin se připravte, že tu bude asi trochu živěji, především pak v horkých letních dnech. Podle mě je nejlepší vyrazit přes týden, ať máte jistotu, že na řemesla nebudete čekat déle, než je zdrávo. Otevřeno mají každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Vstup do Centra řemesel a zahrad platí tedy každý kromě držitelů průkazky ZTP, ZTP/P a dětí do tří let. Dospělé vyjde vstupenka na 170 korun a děti na 90 až 100 korun podle věku. To je však poslední moment, kdy zaplatíte reálnými penězi. Fungovat v této vesnici se dá pouze s místní měnou, kterou je groš. 

Za hotovost, nebo platbu kartou, si v pokladně nebo ve směnárně uvnitř areálu směníte groše. Aktuální se jeden groš rovná deseti korunám. Vyměnit si tak může jakýkoli obnos, když vám peníze náhodou zbydou, dají se jednoduše směnit zase zpět na reálné koruny. Za všechna řemesla a jídlo se tedy platí groši, což dodává na autentičnosti a především jedinečnosti místa.

Zábava na celý den

Doporučuji si obstarat mapu areálu, ať nemusíte bloudit a v klidu se orientujete podle míst, která chcete navštívit. V areálu se nachází zhruba dvacet stanovišť. Většina řemesel vyjde na tři groše. Patří mezi ně například řezbářství, rýžovaní zlata, ražba mincí, knihtisk, výroba ručního papíru, svíček nebo provazu. Za čtyři groše si vyzkoušíte výrobu loutek, košíkářství nebo brusírnu kamene. 

Mezi nejdražší řemesla pak patří keramika, výroba bylinného mýdla a kožařství. U nich zaplatíte v závislosti na velikosti produktu od 3 do 7 grošů. Kováře a řezbáře navíc potkáte ve středověké vesnici pouze o víkendu. Zastavte se určitě také u střelnice, kde si vyzkoušíte lukostřelbu, a to pouze za tři groše. U každého řemesla se vždy nachází někdo, kdo vám o technice poví více a stejně tak na vás dohlédne, abyste se nezranili. Já jsem jako správný průzkumník vyzkoušela vše, co se dalo. Výsledkem bylo, že jsme s partnerem strávili v Botanicusu několik hodin. 

Trochu odpočinku pak zajistí procházka zahradami, které se rozkládají na ploše 22 hektarů. Každá ze zahrad má jiné téma, a tak se projdete například Bílou zahradou, Klášterní, Orientální nebo Sadem starých ovocných odrůd. Obdivovat můžete nejen bylinky a rostlinky, které se tu sklízí, aby se z nich pak vytvořily přírodní produkty, ale také různé umělecké instalace, labyrinty a třeba stromové arboretum. Součástí zahrad je také velké množství laviček.

Pokud navíc máte rádi přírodní mýdla, čaje, másla, svíčky, esence a jiné eko-produkty, můžete si je zakoupit v místním obchůdku. Jsou vyrobeny právě z těch rostlin, které jste obdivovali v zahradách. Obchůdek Botanicus se pak nachází hned naproti vstupu do Centra řemesel a zahrad. 

Mlsání za pár korun

Po veškeré zábavě se o slovo jistě přihlásí žaludek. Kroky vás tak zavedou buď od menší provozovny, kde si můžete dát tradiční keltské palačinky z pohankové mouky, které vyjdou na 6 grošů, anebo zvolíte něco většího, co najdete v místní hodovně. Do obrovského sálu se vejde hromada lidí a třeba u společné lavice najdete během jídla nové přátele. 

Zde už je výběr jídla širší. Polévka vyjde na 4 groše, kuřecí plátek s pečeným bramborem na 16 grošů, dát si ale můžete třeba jen klobásu (loni za 7 grošů) nebo bramborové placky za tři groše. Na zapití jsou k dispozici nápoje jako sladké limonády, voda, domácí limonáda, ale také medovina a kořeněné víno. Každému podle jeho chuti. K areálu náleží také toalety, které však nemají středověký charakter. Naštěstí. 

Zdroj: autorský text
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Turisté mohou v Dubaji ušetřit 4600 Kč, čtyři tamní atrakce lze navštívit zdarma. Víme, jak na to

Vodní park, Legoland, Real Madrid World nebo AYA Universe... Za tato místa není nutné platit.
09.06.2024 09:29
|
0
Reklama

Jižní Morava od dubna spouští novou turistickou kartu. Zajistí slevy až 100 % na různé atrakce

Podmínkou je strávit dvě noci v partnerském ubytování. Slevy lze čerpat během celé dovolené
25.03.2024 06:33
|
0

Už vás tradiční italské atrakce nebaví? Pak vyzkoušejte Apuánské Alpy a zdejší mramorové lomy

V okolí města Carrara i v jednom ze zdejších mramorových lomů řádil samotný James Bond
06.12.2023 15:40
|
0

Mezinárodní řidičák: Země, kde ho potřebujete, jak složité je jeho vydání a kolik to vše stojí

Doklad umožňuje v zemi mimo EU řídit automobil. Navíc jeho vystavení je na počkání.
12.07.2024 08:00
|
0

Sklápět, nebo nesklápět? Jak si během letu s nízkonákladovkou udělat pohodlí a nenaštvat ostatní

Minimum komfortu na cestě do cílové destinace je daní za typicky levné letenky.
02.07.2024 08:02
|
0
Reklama

Levné Chorvatsko: V dovolenkovém ráji stojí benzin maximálně 37 Kč. Sjíždět z dálnic se nevyplatí

Dovolená u moře vyjde alespoň v podobě paliv levněji než třeba loni.
27.06.2024 13:28
|
1

Nově můžete státu oznámit zahraniční cesty jednoduše přes mobil. Využít DROZD se určitě vyplatí

Od června se lze zaregistrovat jednoduše přes Portál občana. Za tři minuty je hotovo.
26.06.2024 08:28
|
0
Reklama
Fotr na tripu