Reklama
Atrakce

10 nejkrásnějších ostrovů ve Středozemním moři: Po stopách Fotra Odyssea

Odyssee, jaká byla největší výzva během tvých cest? Najít parkovací místo pro Trojského koně
Zdroj: Klára Vrtalová

Středozemní moře je domovem pro některé z nejkrásnějších a nejzajímavějších ostrovů na světě. Od starověkých památek po tyrkysové mořské vody. Pokud se do těchto končin chystáte, máme pro vás tip na deset ostrovů, které byste určitě neměli vynechat, ať už to bude Korsika, Sardinie, Malta nebo Kréta. Všechny najdete níže. 

Korsika

Ostrov krásy a vůně, kde hory potkávají moře a divoká příroda je královnou. Když nejste uneseni jejími nádhernými plážemi, můžete se setkat s divočáky na túře v horách. A pozor, místní sýr „casu marzu“ je tak silný, že by mohl překvapit i vaše chuťové buňky. Láká vás navštívit místo, kde Napoleonovo charisma stále visí ve vzduchu? Vítejte na Korsice! 

Zdroj: Klára Vrtalová

Sardinie

Ostrov, kde se historie setkává s modrým mořem a každá ovce má svou vlastní pastvinu. Chcete-li prozkoumat tajemné nuragické věže, opalovat se na rajských plážích nebo ochutnat sýr „casu marzu“ s červy, je Sardinie vaší destinací. A pro milovníky mořských plodů? Místní langusty jsou tak čerstvé, že je možná ještě uvidíte skákat! 

Zdroj: Klára Vrtalová

Sicílie

Ostrov, kde sopka Etna dýchá ohněm, místní mafie tiše dřímá a cannoli (trubičky se sladkou náplní - typický sicilský dezert) jsou tak lahodné, že byste pro ně riskovali i před samotným Donem Corleonem. Od starověkých řeckých chrámů až po azurové pláže je Sicílie ostrovem kontrastů. A když zaslechnete místního volat „Mamma mia!“, nemusí to nutně znamenat, že sledují muzikál, jen se asi něco v kuchyni pokazilo. Vítejte v srdci Středozemního moře, kde je každý den dobrodružstvím s chutí limoncella!

Zdroj: Klára Vrtalová

Malta a Gozo

Malta, miniaturní ostrov s megalitickou minulostí, kde rytíři sv. Jana způsobili víc dramat než v kdejaké telenovele a každá ulice má svou vlastní legendu. Pláže jsou tu tak modré, že by mohly inspirovat nový odstín palety Pantone. A co se týče místní kuchyně? Pokud jste nikdy nezkusili králičí ragú nebo pastizz, pak jste na Maltě nebyli.

Gozo, ještě menší bratranec Malty, kde se zastavil čas a voda je tak jasná, že můžete vidět svůj vlastní stín na mořském dně. Místo, kde Odysseus údajně strávil sedm let pod kouzlem nymfy. Gozo nabízí oslňující útesy, tajemné chrámy a klidné vesnice, kde si místní rádi dají siestu... nebo dvě. Takže pokud hledáte klidný únik od reality se špetkou dobrodružství, Gozo je ta správná volba.
Zdroj: Klára Vrtalová

Kréta

Ostrov, kde Minotaurovo labyrintické dobrodružství potkává středomořskou dietu a kde Zeus údajně řádil ještě předtím, než se stal hlavou Olympanů. Pláže? Tak dokonalé, že byste je mohli považovat za Photoshop. Hory? Když je zdoláte, můžete se cítit jako skutečný bůh! A místní raki? No, ta vás možná pošle přímo na Olymp. Pokud hledáte místo, kde se historie setkává s hedonismem, Kréta je vaše destinace! 
Zdroj: Klára Vrtalová

Rhodos

Ostrov, kde Slunce má vlastní rezervaci 300 dní v roce a kde rytíři zanechali stopy, ale naštěstí své brnění vzali s sebou. Pokud hledáte ztracený Kolos Rhodský, můžete na ostrově zůstat i několik dalších let. Mezi středověkými hradbami a blankytným mořem je Rhodos ostrovem, kde minulost a přítomnost tančí sirtaki v dokonalé harmonii. Tak co? Vemte opalovací krém a připojte se k párty pod sluncem Rhodosu!

Zdroj: Klára Vrtalová

Kypr

Ostrov, kde Afrodita vystoupila z moře, ale ponechala nám svůj recept na halloumi. Ostrov, kde se denní teplota snadno blíží vašemu věku, ale moře vás vždy osvěží. Vítejte v zemi, kde historické ruiny soupeří s moderními plážovými kluby a kde místní raki vás může rychle přemístit do říše bohů. Ať už hledáte starověké poklady nebo novodobé dobrodružství, Kypr vás nezklame. Slunce tu prý nikdy nezapadá, možná proto, že nechce zmeškat žádnou zábavu.

Ibiza

Ostrov, kde slunce je teplejší, noci jsou delší a beaty DJů rezonují až do východu slunce. Místo, kde si můžete přes den vychutnat klidné meditativní rituály a v noci tančit pod hvězdami jako by nebylo žádné zítra. Ibizu můžete znát jako party ostrov, ale skrývá i tajná zákoutí s klidnými plážemi a malebnými vesničkami. Hledáte místo, kde se „chill“ setkává s „thrill“? Pak je Ibiza vaše destinace! A pamatujte, co se stane na Ibize, zůstává na Ibize... nebo se alespoň objeví na Instagramu.

Mykonos

Ostrov, kde se větrníky točí rychleji než drby a kde se hedonismus mísí s historií. Kde uličky jsou tak bílé, že by mohly konkurovat vašemu opálení, a noci jsou tak živé, že slunce čeká na pozvánku k oslavě. Představte si místo, kde můžete v jednu chvíli obdivovat archeologické památky a zároveň zažívat nekonečný večírek ve středozemním ráji. A nezapomeňte, tady tančíte, dokud vás nohy unesou!

Mallorca

Ostrov, kde hory hrdě pozdravují moře a místní ensaimadas (sladké pečivo) jsou obloukem směrem k nebi - stejně jako vaše nálada po prvním soustu! Kde se pomerančové sady střídají s plážemi, které by mohly dělat modely pro pohlednice. Mallorca je místo, kde si můžete vypůjčit kolo, projet si nádherné serpentinové silnice a poté skončit s vínem v malebné vesnici. A pamatujte, pokud někde zaslechnete flamenco, pravděpodobně jste se dostali na místní svátek. Vítejte v klenotu Balearských ostrovů, kde se každý den jeví jako malý zázrak pod středozemním sluncem!
Zdroj: Klára Vrtalová

Středozemní moře má více než 3 000 ostrovů, z nichž mnohé byly v dávných dobách považovány za domov různým mytickým bytostem a bohům. Právě těmito ostrovy plul Odysseus v Homérově eposu Odyssea na své desetileté cestě zpět domů z Trojské války.

Jedním z nejznámějších je ostrov Kyklopů, kde Odysseus a jeho muži narazili na obřího jednookého Kyklopa Polyfema, je Sicílie. Po chytře vymyšleném plánu se jim podařilo uniknout z jeho jeskyně a pokračovat v cestě. Pak byl ostrov Aiáie, kde sídlila kouzelnice Kirke. Tady byli muži Odyssea proměněni v prasata, dokud je Kirke na Odysseovy prosby nezměnila zpět. Další zastávkou byl ostrov mrtvých, kde Odysseus hovořil s duchy zemřelých, včetně své matky a věštce Teirésia, aby získal rady, jak se dostat zpět do vlasti. Nesmíme zapomenout na ostrov Thasos, kde se zpívající Sirény snažily svými písněmi přilákat námořníky k smrti. Odysseus se nechal připoutat k stěžni a jeho muži měli zacpané uši voskem, aby odolali kouzlu jejich hlasů.

Přestože tato dobrodružství nejsou historickými skutečnostmi, odrážejí řecký pohled na neznámé a nástrahy, které mohou čekat na každém kroku. Středozemní moře a jeho ostrovy nebyly ani v minulosti jen oázou klidu, ale i místem, kde se rodily legendy a mýty, které nás fascinují dodnes. 

Vydejte se po stopách Odyssea v 5. sérii Fotra na tripu. Všechny díly najdete u nás na webu. Stačí zabrousit do rubriky Epizody 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Cesta autem přes Kaspické moře - převeze vás loď zvaná „dobytčák“?

Pro 50 lidí pouhé tři záchody a dvě sprchy. Plavba se dá přežít jen s kanystrem desinfekce
05.08.2019 09:21
|
0
Reklama

Pepa se plavil přes Černé moře s celým vlakovým nádražím

Na trajekt nemusí najet jen auta nebo kamiony. Ve spodním patře se ukrývaly vlaky
27.06.2019 06:55
|
0

Fotr na Islandu a jeho tipy: Země ohně, ledu a života na hranici Arktidy

Jak poznáte, že jste na islandské pláži? Když s sebou máte plavky, opalovací krém a lopatu na sníh.
18.04.2024 07:55
|
0
Reklama

Představte si, že se Fiala, Babiš a Okamura klaní na křižovatce. Tak to je korejská volební kampaň

I na volby při cestách můžete narazit. A i zde platí, že „jiný kraj bývá o dost jiný mrav.“
15.04.2024 17:00
|
0
Reklama
Fotr na tripu