Reklama
Auto

Museo Mille Miglia: Kdybyste tu neslyšeli tikat hodiny, mysleli byste si, že se zde zastavil čas

Malé muzeum ve městě Brescia připomíná ikonický italský závod v jeho původní podobě
Zdroj: Lukáš Dittrich

V Itálii najde fanoušek automobilů spoustu zajímavých míst, která by měl alespoň jednou za život navštívit. Většinu lidí asi na první dobrou napadnou známá muzea Ferrari, krásné muzeum má také Alfa Romeo a skutečnou povinností je také návštěva italského národního muzea automobilů v Turíně kvůli jeho neobyčejně rozsáhlé a velmi pestré sbírce aut. Někdy ale dokážou zaujmout i menší a méně známá místa a přesně takovým je Museo Mille Miglia v italském městě Brescia.

Tohle muzeum sice není příliš velké, nachází se ovšem v krásném areálu bývalého kláštera a když sem dorazíte mimo hlavní turistickou sezonu ideálně chvíli před zavíračkou, budete mít možnost pozorovat v absolutní tichosti narušované pouze tikáním hodin odpočívající automobily a nasát atmosféru doby, kdy hrdinové automobilové minulosti s těmito auty létali mezi Brescií a Římem neuvěřitelnou rychlostí. 

Auta soukromníků i 130 tisíc dokumentů

Závod Mille Miglia se jezdí i v současnosti, jde ale o velmi prestižní veteránskou rallye. V původní podobě se Mille Miglia jezdila od roku 1927 a během tří desítek let se zapsala do dějin coby jeden z těch vůbec nejtěžších závodů světa. Jméno závodu znamená v překladu z italštiny „tisíc mil“, takže trasa vždy měřila zhruba 1600 km a vedla v různých modifikacích z města Brescia do Říma a zase zpět.

Jezdilo se na běžných silnicích a jezdilo se extrémně rychle. Je dobré si uvědomit, že zejména zpočátku znamenal pojem „běžné silnice“ především prašné cesty.

Závodní stroje měly jen minimum bezpečnostních prvků. To také vedlo k četným nehodám, které byly často smrtelné. Však také na některých úsecích jezdci neměli daleko k rychlosti 300 km/h a postupem času a díky rychlému vývoji automobilů narostla průměrná rychlost celého závodu na těžko uvěřitelných 158 km/h. Poslední ročník Mille Miglia v původní podobě se odjel v roce 1957. 

Muzeum ležící na kraji města Brescia připomíná právě těchto třicet let Mille Miglia. Není nijak velké, nabízí několik desítek exponátů soukromých majitelů. Auta to jsou funkční a očividně se účastní různých veteránských akcí. Na rozdíl od velkých muzeí tak kolem nich nejsou žádné zábrany a návštěvníci si je mohou prohlédnout pěkně zblízka. Navíc je celá zdejší expozice udělaná spíše ve stylu příjemné garáže. Není to žádné sterilní prostředí. 

Museo Mille Miglia bylo otevřeno v roce 2004 a kromě vystavených aut schraňuje také na 130 tisíc různých dokumentů. V expozici pak návštěvníci uvidí i spoustu dalších drobností souvisejících s tímto legendárním závodem a řadu historických fotografií. 

Držte si peněženky

Ne, není to kvůli tomu, že by muzeum bylo přehnaně drahé. Základní vstupné činí 10 eur, děti do deseti let mají vstup zdarma, mládež do šestnácti let má zlevněné vstupné na čtyři eura. Jenže vstupenky si kupujete v prostoru krámku se suvenýry. Najdete zde drobnosti typu nášivek, ale také různé knihy, řidičské rukavice a tak podobně. Věřte tomu, že po prohlídce budete jen těžko odolávat pokušení něco z toho zakoupit. Nechybí zde ani restaurace. 

Samotný klášterní komplex, ve kterém se muzeum nachází, začal vznikat v roce 1008. Svému původnímu účelu sloužil do roku 1444, kdy ho mniši opustili. Následně byl přestavěn na statek, sloužil jako skladiště a od roku 1797 jako venkovská osada v majetku nemocnice Maggiore. Do vlastnictví města Brescia přešlo tohle místo koncem 70. let minulého století a organizace Mille Miglia Museum Association dostala komplex k užívání v roce 1997. Jinak řečeno, za návštěvu stojí i samotný komplex Santa Eufemia della Fonte. 

Všechny důležité informace včetně cen najdete na stránkách museomillemiglia.it. Otevřeno tu je každý den od desíti do šesti. Poslední návštěvníky do muzea pustí kolem páté. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Muzeum historických motocyklů: V roce 1947 jsme měli oficiálně nejlepší motorku na světě!

Nenápadná budova na konci náměstí v Kašperských Horách ukrývá neuvěřitelné motocyklové poklady
07.09.2020 08:52
|
25
Reklama

Muzeum amerických aut v Nové Bystřici ukrývá i DeLorean z filmu Návrat do budoucnosti

Najdete tady i káru Elvise Presleyho a oblíbený vůz největších gangsterů
05.08.2020 10:58
|
2

Kvíz: Už jste viděli pátou epizodu Fotra na tripu? Ano? A zvládnete všechny kvízové otázky?

Jako obvykle platí, že kdo nedá plný počet bodů, ten si musí pustit reprízu.
16.05.2024 08:10
|
0

Itinerář Fotra na tripu 7, díl pátý: Mandarinky, lávové trubice, dinosauři a mnoho dalšího

Toto jsou místa, která Fotr navštívil během páté epizody sedmé série.
15.05.2024 06:57
|
0
Reklama

Video: V páté epizodě Fotra se bude šlapat. Po schodech, na železnici i po stopách dinosaurů

Fotří smečka tentokrát bude brázdit především jižní část Jížní Koreje.
14.05.2024 16:19
|
0

Pokuta 250 eur za vstup do Chorvatska přes malé přechody při objíždění slovinské dálnice už nehrozí

Ještě loni hrozily při vstupu do Chorvatska mimo mezinárodní přechody velké problémy.
14.05.2024 12:39
|
3
Reklama
Fotr na tripu