Postupně
se v několika článcích pokusíme odpovědět na nejzásadnější otázky,
které si člověk položí, než podobnou cestu do Severní Afriky podnikne. Fotr na tripu má na všechno odpověď, protože na tuhle cestu teď vyrazil.
Jak se dostat do Tuniska?
Ideálně trajektem. Ty jezdí pravidelně ze tří přístavů, Janov, Marseille a Civitavecchia. Nejblíže navigace nabídne italský Janov, nejvzdálenějším přístavem pak bude francouzská Marseille.
Já dávám přednost menšímu přístavu nad Římem jménem Civitavecchia. Není velký a odbavení auta nebo motorky neprobíhá v takové hektice a chaosu jako ve zbylých dvou mega přístavech. Palubní lístek z Civitavecchie pak vyjde o zhruba 20% levněji než z Janova, a další kačky ušetříte, když zvolíte trajekt se zastávkou na Sicílii. Bude k němu ale o cca 350 km delší cesta než do Janova.
Kolik to stojí?
Cena přepravy se odvíjí od toho, kolik vás jede, jaký máte typ automobilu, popřípadě jestli chcete na lodi kajutu a jídlo. Kajuta a jídlo se dá většinou řešit až přímo na lodi dle aktuálních podmínek. Pokud cestujete bez dětí, asi zvládnete noc na palubě lodi z rozloženou karimatkou, bez nutnosti spát v kajutě. Co si ale na palubu vezměte určitě, je příruční lednička. Nejde ani tak o to, že ušetříte za jídlo, ale lednice nemusí být ve výbavě pokojů nebo za ni přepravce může chtít nehorázný příplatek, a tak hlavně dětská jídla typu jogurty, apod. mohou na lodi trpět.
Cenově pak za dospělého dáte asi 150 EUR, za převážené běžné auto do 5 metrů délky a 2,1 m výšky cca 200 EUR a kabina pro 4 osoby vyjde asi na 170 EUR. V rámci trajektů je pak třeba počítat s proměnlivou cenou lístku adekvátně k probíhající sezóně.
!POZOR! Vždy nakupujte lístky přímo od provozovatele lodní společnosti a ne přes prostředníka. Využijte třeba www.gnv.it, www.ctn.com.tn nebo www.corsicalinea.com, což jsou přímo weby přepravců a provozovatelů trajektů do Tuniska.
Nákup lístku provedete dopředu on-line. V přístavu ukážete pouze pasy a zakoupený lístek nebo rezervační email. Ten vám při check-inu vymění za palubní lístky, popř. karty od pokoje. V přístavu byste měli být dle dispozic přepravce zhruba 3-4 hodiny před vyplutím.
Na co si dát pozor?
Vyplňte vždy správně a pravdivě údaje o rozměrech vozidla. Pokud přepravce zjistí rozpor, zkasíruje vás přímo v přístavu a nepřipustí žádnou diskuzi.
Po vyplutí se nedostanete do garáží na lodi, kde stojí vaše auto. Pokud si v něm něco zapomenete, máte smůlu. Pustí vás k němu až v konečné destinaci. Jde o bezpečnostní prvek platný na všech trajektech, jednak kvůli zdraví, ale taky kvůli zlodějům.
No a teď už víte všechno a stačí vám jen popřát vám šťastnou plavbu. Příště na téma pojištění auta a kvalita a cena paliv v Tunisku. Zdraví Pepa alias Fotr na tripu.