Reklama
Bonusy k TV pořadu

Dojel autem a s malými dětmi až do Iráku! Šílenec, nebo dobrodruh?

Toyota Land Cruiser a off-roadový karavan Caretta mají za sebou přes 13 500 km včetně válečných zón
Zdroj: Josef Vrtal

Při tak náročné a dlouhé cestě platí jediné: nikdy neodhadnete, co všechno se může stát. Lze jen minimalizovat případná rizika a být připraven, přesně dle hesla, těžce na cvičišti - lehce na bojišti. Takže jakými změnami terénní toyota prošla?

Podvozek Toyoty Land Cruiser

Komplet podvozek byl vyměněn za komponenty australské společnosti ARB s označením Old Man Emu BP-51. Nechybí festovní ochrana důležitých podvozkových částí - motor, převodovka, diferenciály - rovněž od této společnosti.

Střecha auta

Na střechu byl instalován ARB BASE RACK. Jde o nízký střešní nosič se specifickým variabilním systémem kotvení nákladu s možností montáže dalšího příslušenství, jako je markýza nebo přídavné světelné rampy. My na střeše konkrétně vezeme náhradní kola pro auto i karavan, kanystry na 40 litrů paliva a vyprošťovací TRED_pro. Vpředu je na BASE RACKU umístěna světelná LED rampa. Nic z věcí ukotvených na střeše Toyoty se během 13 500 km nehnulo ani o centimetr.

Kola a pneumatiky

Před cestou bylo jasné, že půjde o kombinaci klasických a nezpevněných cest v poměru cca 80 na 20. Přičemž ty nezpevněné, vzhledem k destinaci, neměly být bláto, spíš vyprahlá krajina pouštního charakteru nebo step. Pneumatiky na toyotě i karavanu jsou proto značky Continental CrossContact ATR se zesílenou nosností a nízkou hlučností při jízdě na běžné silnici, zároveň ale s výbornou trakcí na všech typech terénu, kam ale neřadíme ten opravdu extrémní, kterému se díky zapřaženému karavanu, hmotnosti soupravy a bezpečnosti, třeba v Iráku, musíme vyhnout.

Samostatnou kapitolou jsou disky kol. Jak postupně vymírá byznys parádních kol na běžná auta, protože výrobci osobáků nabízí na každý model celou spoustu líbivých variant, tak u off-roadů je nabídka podstatně chudší. Proto třeba italské O.Z. začíná zásobovat špičkovými disky právě tuto automobilovou kategorii. A trefilo se do černého. Jejich výroční O.Z. Racing Rally Raid v bronzové barvě jsou toho zářným důkazem. Máme je jak na toyotě, tak karavanu a dělají velkou parádu.

Karoserie auta

Šla komplet do fólie, důvodem byl jednak design, ale hlavně ochrana původního laku. V terénu se musíte potýkat s větvemi, kameny, sem tam se někde něco odře, což fólie bez problémů pochytá. Další výhoda se projeví při případném poškození karoserie. Fólie totiž udrží takový pochroumaný díl "pohromadě", minimálně do nejbližšího servisního místa. My na autě a karavanu máme folie značky KPMF a sice barvu Stealth Tundra a pak bílou perleť, obě od společnosti SAFEX.

Samostatná kapitola výbavy naší soupravy je samozřejmě nářadí, náhradní díly, filtry, aditiva a další maličkosti, které v součtu zabírají asi 15 % celého nákladového prostoru. Přičemž největší riziko celé cesty ohrožovala kvalita nafty a extrémní spotřeba AdBlue, které padalo do chřtánu motoru na každých 100 kilometrů JEDEN LITR - minimálně!

Vybavení karavanu Caretta

Ten se vydal na cestu v podstatě v továrním provedení. Jeho off-roadový hardware musím označit za špičkový. Překonal terénní nástrahy, kde mi vlasy vstávaly hrůzou na hlavě.

Na střeše karavanu byl instalován originál Caretta střešní nosič, na kterém je ukotven střešní stan Thule Tepui Foothill. Ten patří mezi nejmenší a nejlehčí střešní stany na trhu. Jeho další výhoda se projeví v tom, že zabírá jen polovinu střechy. Na druhou můžete strčit další příslušenství. Milovníci kol jízdní kola, vodáci třeba kajak. My máme na druhé polovině střešní box Thule Trail, kam kotvíme kempovací potřeby - židle, stůl, popřípadě další nářadíčko.

Stan má pak díky konstrukci dvě vzhledové a funkční varianty. Se stříškou proti slunci a pak minimalistickou podobu se 6 okny, kdy si připadáte, že spíte pomalu pod širákem. Volbu pro tento stan podpořila i jeho nízká hmotnost, kdy střechu Caretty nemůžeme zatížit tak jako střechu auta. Spací kapacita soupravy tak vzrostla na dvě děti a dvě dospělé osoby.
Reklama

Diskuze

Jakub - 17.02.2022 21:07:32
Jak tu pan Tom T. psal "za cizi prachy dokaze vylet udelat kdokoliv" tak proc to nenapadlo Vas uz davno??? Zavist je strasna svi** co. Pepa Vrtal to udelal, mel nadherny vylet a Vy mu to neprejete. Mate stejne moznosti. Tesim se na Vasi cestu
Monika - 02.01.2022 17:13:37
Kdo s Vámi jede čtvrtý, kdo to natáčí? Moc zajímavý a vtipný pořád, dobrý nápad.

Turecké lyžařské areály jsou letadlem dostupné za pár korun. Objeli jsme je se SsangYongem Rexton

Prohlédněte si alternativy alpského lyžování v oblíbené letní dovolenkové destinaci
17.02.2021 20:17
|
1
Reklama

Fotr v Česku doporučuje betonovou Růženku

Vede k ní jen pár schodů, ale výhled je neskutečný
05.07.2020 11:27
|
1

Oděsa znamená konec silnice, dál musí Fotr na tripu 900 kilometrů po moři

Chlouba Ukrajiny! Vyplatí se ji navštívit a utrácet tady těžce vydělané kačky?
25.06.2019 06:59
|
0

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera, a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře kouzelnické série domovem
12.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5
Reklama
Fotr na tripu