Reklama
Bonusy k TV pořadu

Máme pro vás návod, jak udělat z auta za pár minut hotel na kolečkách a plusy i mínusy tohoto řešení

Střešní stan pomůže dobrodruhům zakempovat rychle, snadno a hlavně bezpečně. Podívejte se jak

PLUSY střešního stanu

 1. Rozložíte ho od 1 minuty do cca 10 minut, dle konkrétního typu a výrobce. S klasickým stanem toho nikdy nedosáhnete. Tím myslím i odolnost střešního stanu vůči nepřízni počasí, jeho okamžitá stabilita a pevnost apod.
 2. Spíte ve výšce, nehrozí napadení zvěří, pavouky nebo hady.
 3. Je možné v něm nechat spacáky nebo další drobé předměty. Ty při jeho složení nevadí. Šetří místo v kufru auta. Funguje i jako úložiště. Běžný stan místo v kufru naopak zabírá.
 4. Vypadá na autě jako běžná "rakev". Některé mají dokonce aerodynamické řešení, aby tolik nezvyšovaly spotřebu. Málokdo odhadne, že jde o stan. Na rozdíl od klasických obytňáků vám tak nikam nezakáží vjezd.
 5. Na vozy typu pick-up nebo velké MPV můžete dát stany dva a vytvořit nocleh pro celou rodinu. Dá se upevnit i na přívěs, pokud má příčníky a umožňuje to jeho konstrukce.
 6. Nemusí být nutně ozdobou pouze off-roadů. Zvládne ho i kombík typu Škoda Octavia nebo menší crossover jako MINI Countryman.
 7. Vydrží řadu sezón, morálně nezastarává. Těžko určíte, zda jde o letošní model nebo starý několik let. Navíc ho nemusíte kupovat. Existují půjčovny, které vám rády poradí a dokonce nainstalují.
 8. Má několik oken, hlavní průlez, nabízí třeba i střešní okno s výhledem na hvězdy. Ve všech vstupech nebo oknech má moskytiéry. Je dobře odolný vůči nepřízni počasí. Na střeše auta nehrozí vytopení.
 9. Komfort spaní hodnotím o řád výš než ve stanu klasickém. Tam je třeba nafukovací matrace nebo kvalitní karimatka. Střešní stan je skládací postel takzvaně "vše v jednom".
 10. Pro zakempování potřebujete daleko méně místa, v podstatě jen to parkovací. Kde stojí auto, postavíte i stan. Dává to mnohem větší flexibilitu.
Reklama

MINUSY střešního stanu

 1. Zatěžuje střechu automobilu a úchyty v ní. Doporučujeme pravidelně kontrolovat stav jeho přichycení i kotevní body příčníků nebo zahrádky, a to hlavně v případě, kdy jedete off-road.
 2. Skořepinové stany s umělohmotným nebo kovovým pouzdrem se na slunci brzy zahřejí, v teplých destinacích v nich je za slunce nesnesitelno.
 3. Pouštní typy stanů (bez skořepiny, schované jen v koženém pouzdře - viz. náš případ) jsou mnohem náročnějí na skládání a rozložení. Mnohem lépe ale ustojí venkovní teplo a slunce, díky integrovaným stínítkům a systému vnitřního větrání.
 4. Slabinou některých stanů jsou podpěrné žebříky a jejich systém aretace. Při špatném použití hrozí prošlápnutí žebříku a narušení kostrukce stanu.
 5. Zvyšuje výšku auta. V závislosti na typu až o cca 40 centimetrů. To může prodražit lístky na trajekt, znemožnit vjezd do nízkých prostor typu podzemní garáže, a zvyšuje spotřebu paliva.
 6. Změní těžiště auta. Pozor na zvykovou rychlost v zatáčkách. Se stanem na střeše určitě uberte. V off-roadu má pak střešní stan negativní vliv na boční náklon.
 7. Kvalitní střešní stany se pohybují v cenách okolo desetitisíců, ty nejlepší olíznou i 100 000. Dobře zvažujte případnou investici a jeho použití. Pro běžné kempovaní bych volil varianty levnější, pro off-road rozhodně ty cenově náročnější.
 8. Některé stany používají pro složení a rozložení kliku jako od flašinetu, kterou točíte. Každý koho znám a tento stan měl, ji ztratil. Mějte vždy kliku náhradní. Jinak bude velice problematické někde na cestách stan rozložit a složit.
 9. Pokud je opravdu hnusně a dlouhodobě prší, nelze střešní stan složit provlhlý. Pokud tak učiníte, je třeba v limitu několika hodin opět zastavit a stan a vysušit.
 10. Hlavně v off-roadech musíte dbát o bezpečí dětí při jejich pohybu na žebříku. Výška, ze které lezou, může převyšovat dva metry a případný úraz může mít vážné následky.
Reklama

Diskuze

Stano - 01.11.2019 20:13:02
Pepo kde si sa stratil?????? - vobec nerobis testy v autosalone na tv prima. Snad si neskoncil, to by ma fatk mrzelo :(

Sem autem nejezdi. Ve zrádném Sharyn kaňonu se zasekneš mezi skalami!

Dřív byl mekkou off-rouďáků. Dnes mají bohužel terénní vozy vjezd zakázán
01.10.2019 10:34
|
0
Reklama

Horké lázně v Kyrgyzstánu jsou bez lidí a za pár kaček

Kdo by v zemi nízkých teplot pohrdl možností se ohřát v pekelně teplých radioaktivních pramenech?
16.09.2019 11:41
|
0

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera, a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře kouzelnické série domovem
12.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5
Reklama
Fotr na tripu