Reklama
Rady cestovatelům

Mýto na německých silnicích 2024: Obytné vozy nic platit nemusí, i když váží více než 3,5 tuny

Od 1. července 2024 budou nákladní vozy s hmotností přes 3,5 tuny v Německu platit mýto
Zdroj: Tiskový servis Tatra

Od 1. července 2024 začne v Německu platit novinka, podle které budou na všech spolkových silnicích platit mýto automobily o hmotnosti přesahující 3,5 tuny. Určitým rizikem by tahle změna mohla být pro obytné automobily, protože ty větší se pod hranici 3,5 tuny již vejít nemusí. Dobrou zprávou ale budiž fakt, že podle aktuálně nastavených pravidel ani tyto automobily nic platit nebudou. Jistým problémem snad mohou být velké nákladní vozy dodatečně přestavěné na obytné, ale i v takovém případě existuje snadné řešení. 

Máte výjimku? Lepší bude registrace

Obecně platí, že mýto bude nutné platit za nákladní automobily přepravující zboží. „Mýtu nepodléhají vozidla, která jsou trvale vybavena obytným zařízením (např. WC, sprcha, lůžka, zařízení na vaření, obytný prostor) a která jsou používána výhradně pro přepravu osob, nikoliv pro přepravu zboží. To platí i pro nákladní automobily se skříňovou nástavbou, které byly následně přestavěny na obytné automobily,“ odpověděla na dotaz Fotra Antje Schätzel z německé společnosti Toll Collect. Kromě toho existuje ještě řada dalších výjimek, kdy není nutné platit mýto, jako jsou například auta pro výstavy, autoškola nebo vozidlo pro přepravu koní s velkou obytnou částí. 

Obytný prostor by měl nejen v případě aut pro přepravu koní tvořit minimálně padesát procent užitné plochy, aby takový vůz bylo možné osvobodit od placení mýta. Všechny úpravy pak musí být trvalé. 

V Německu zároveň připravili systém, prostřednictvím kterého mohou majitelé vozy osvobozené od placení mýta registrovat. Registrace je ale čistě dobrovolná a má sloužit jako prevence případných problémů a zdržení. „Majitelé vozidel nepodléhajících mýtu, jako jsou obytné automobily (M1 SA - vozidlo pro přepravu osob se speciální obytnou nástavbou), které mají pouze obytný prostor a žádný ložný prostor, nebo u nichž obytný prostor tvoří nejméně 50 % užitné plochy a které jsou používány výhradně k soukromým cestám, je mohou dobrovolně zaregistrovat u společnosti Toll Collect. Registrací se vyhnete zbytečným zastávkám a kontrolám a ušetříte tak cenný čas,“ vysvětluje Antje Schätzel. 

K žádosti o registraci je třeba přiložit kopii osvědčení o registraci vozidla, fotografie a nákresy karoserie obytného vozidla s údaji o rozměrech obytné i ložné plochy a informace o způsobu využití obytného vozidla. Z registrace vozidel nebo jízdních souprav nevyplývá žádné právní uznání osvobození od mýta ze strany úřadů. Jestli daný automobil podléhá mýtu, nebo ne, to přímo stanovuje zákon. 

Formulář pro registraci osvobozených automobilů najdete na stránkách společnosti Toll Collect. K dispozici jsou i v češtině (registrační formulář najdete zde). Na stejných stránkách pak najdete také spoustu další informací včetně přesně vypsaných výjimek (ty najdete zde). 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Od teď lze při cestě do Rakouska na lyže využít denní známku za dvě stovky. Pozor na dva detaily

Ceny se příliš neliší oproti roku 2023, denní kupon je novinkou, kterou musí zavést státy EU povinně
01.12.2023 08:44
|
0
Reklama

Cestování přes svátky může být levné. Našli jsme zpáteční letenku z Prahy do Los Angeles za 9 041 Kč

Přinášíme rady, jak najít výhodné letenky a ušetřit za poplatky při jejich koupi
30.11.2023 08:39
|
0

Zimní cestování s obytným vozem: Pozor na zamrzlou vodu, vybité baterie i převoz plynových lahví

Jezdit s obytným autem i v zimě není složité, je však nutné předcházet problémům
26.11.2023 09:49
|
0

Do jakého města vyrazit? To třetí nejlepší na světě leží kousek za českými hranicemi

Časopis Time Out vyhlásil nejlepší města pro rok 2024. Praha v TOP 50 chybí
22.02.2024 10:58
|
0

Co se do televize nevešlo: Jak Fotr zakempoval v Edinburghu a pak musel schovávat kola před zloději

Další dosud nezveřejněné záběry z natáčení Fotra na tripu ukážou úskalí jednoho kempování
20.02.2024 08:56
|
0
Reklama

Co se do televize nevešlo: Fotrova prohlídka jachty Britannia na dosud nezveřejněných záběrech

Ne všechny pořízené materiály se dostanou do televize. Ale nebojte, nepřijdete o ně
15.02.2024 17:23
|
0

Lednové cesty našich čtenářů v jedné galerii: Od Španělska přes Itálii na Krétu a přes ČR do Skotska

Díky, že píšete s námi! Pište dále a vyhrajte.
14.02.2024 16:43
|
0
Reklama
Fotr na tripu