Reklama
Rady cestovatelům

Mýto na německých silnicích 2024: Obytné vozy nic platit nemusí, i když váží více než 3,5 tuny

Od 1. července 2024 budou nákladní vozy s hmotností přes 3,5 tuny v Německu platit mýto
Zdroj: Tiskový servis Tatra

Od 1. července 2024 začne v Německu platit novinka, podle které budou na všech spolkových silnicích platit mýto automobily o hmotnosti přesahující 3,5 tuny. Určitým rizikem by tahle změna mohla být pro obytné automobily, protože ty větší se pod hranici 3,5 tuny již vejít nemusí. Dobrou zprávou ale budiž fakt, že podle aktuálně nastavených pravidel ani tyto automobily nic platit nebudou. Jistým problémem snad mohou být velké nákladní vozy dodatečně přestavěné na obytné, ale i v takovém případě existuje snadné řešení. 

Máte výjimku? Lepší bude registrace

Obecně platí, že mýto bude nutné platit za nákladní automobily přepravující zboží. „Mýtu nepodléhají vozidla, která jsou trvale vybavena obytným zařízením (např. WC, sprcha, lůžka, zařízení na vaření, obytný prostor) a která jsou používána výhradně pro přepravu osob, nikoliv pro přepravu zboží. To platí i pro nákladní automobily se skříňovou nástavbou, které byly následně přestavěny na obytné automobily,“ odpověděla na dotaz Fotra Antje Schätzel z německé společnosti Toll Collect. Kromě toho existuje ještě řada dalších výjimek, kdy není nutné platit mýto, jako jsou například auta pro výstavy, autoškola nebo vozidlo pro přepravu koní s velkou obytnou částí. 

Obytný prostor by měl nejen v případě aut pro přepravu koní tvořit minimálně padesát procent užitné plochy, aby takový vůz bylo možné osvobodit od placení mýta. Všechny úpravy pak musí být trvalé. 

V Německu zároveň připravili systém, prostřednictvím kterého mohou majitelé vozy osvobozené od placení mýta registrovat. Registrace je ale čistě dobrovolná a má sloužit jako prevence případných problémů a zdržení. „Majitelé vozidel nepodléhajících mýtu, jako jsou obytné automobily (M1 SA - vozidlo pro přepravu osob se speciální obytnou nástavbou), které mají pouze obytný prostor a žádný ložný prostor, nebo u nichž obytný prostor tvoří nejméně 50 % užitné plochy a které jsou používány výhradně k soukromým cestám, je mohou dobrovolně zaregistrovat u společnosti Toll Collect. Registrací se vyhnete zbytečným zastávkám a kontrolám a ušetříte tak cenný čas,“ vysvětluje Antje Schätzel. 

K žádosti o registraci je třeba přiložit kopii osvědčení o registraci vozidla, fotografie a nákresy karoserie obytného vozidla s údaji o rozměrech obytné i ložné plochy a informace o způsobu využití obytného vozidla. Z registrace vozidel nebo jízdních souprav nevyplývá žádné právní uznání osvobození od mýta ze strany úřadů. Jestli daný automobil podléhá mýtu, nebo ne, to přímo stanovuje zákon. 

Formulář pro registraci osvobozených automobilů najdete na stránkách společnosti Toll Collect. K dispozici jsou i v češtině (registrační formulář najdete zde). Na stejných stránkách pak najdete také spoustu další informací včetně přesně vypsaných výjimek (ty najdete zde). 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Od teď lze při cestě do Rakouska na lyže využít denní známku za dvě stovky. Pozor na dva detaily

Ceny se příliš neliší oproti roku 2023, denní kupon je novinkou, kterou musí zavést státy EU povinně
01.12.2023 08:44
|
0
Reklama

Cestování přes svátky může být levné. Našli jsme zpáteční letenku z Prahy do Los Angeles za 9 041 Kč

Přinášíme rady, jak najít výhodné letenky a ušetřit za poplatky při jejich koupi
30.11.2023 08:39
|
1

Zimní cestování s obytným vozem: Pozor na zamrzlou vodu, vybité baterie i převoz plynových lahví

Jezdit s obytným autem i v zimě není složité, je však nutné předcházet problémům
26.11.2023 09:49
|
0

Češi mají jeden z nejsilnějších pasů na světě. Závidět nám mohou Slováci, Chorvati nebo Američané

Český pas umožňuje bezvízový vstup do 187 zemí světa.
25.07.2024 11:41
|
1

Kvíz: Jak dobře znáte Maďarsko? V dnešním kvízu si vás prověříme nejen ze zeměpisu

Než se do Maďarska vypravíte, vyzkoušejte si, zda o tomto státu víte alespoň základní věci.
24.07.2024 16:55
|
0
Reklama

Evropský stát mění dopravní zákon. Pokud není jeden člověk v autě připoután, pokutu platí všichni

Novinka je součástí větších změn silničního zákona v Belgii. Při cestách pozor hlavně na pásy.
23.07.2024 16:30
|
11

Spaní na divoko ve Slovinsku: Zákon hovoří jasně, ale realita může být poněkud odlišná

Oficiálně slovinský zákon táboření mimo k tomu určená místa zakazuje a policisté bývají striktní.
22.07.2024 15:25
|
1
Reklama
Fotr na tripu