Reklama
Rady cestovatelům

S občankou nejen po Evropě, ale klidně i do Karibiku. Bez pasu lze cestovat do více než 50 destinací

K cestám do některých exotických míst není potřebný cestovní pas. Která to jsou?
Zdroj: Ondřej Běhal

Období dovolených se blíží a nejeden cestovatel může zjistit, že jeho cestovní pas je propadlý nebo není k nalezení. Přinášíme vám proto přehled zemí a území, do kterých se můžete podívat pouze s občanským průkazem. Možná budete překvapeni, řada z nich není součástí Evropské unie, a některé dokonce leží mimo evropský kontinent.

Evropská unie a Schengenský prostor

Za posledních dvacet let jsme si už zvykli, že se při cestách Evropou často obejdeme bez cestovního pasu. S platným občanským průkazem si vystačíme ve všech zemích Evropské unie (Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko). Volný pohyb osob je však možný i v Norsku, ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku a na Islandu. Tyto země sice nejsou členy Evropské unie, nicméně stále patří do Schengenského prostoru.

Irsko a Kypr

Irsko a Kypr jsou sice členy Evropské unie, nejsou však součástí Schengenského prostoru. Přesto občané členských států EU mohou do Irska a na Kypr cestovat s občanským průkazem.
V případě vstupu na Kypr přes tzv. „Severokyperskou tureckou republiku“ lze však použít pouze cestovní pas. Mezi oběma částmi Kypru lze cestovat na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, v praxi se doporučuje použití pasu.

S občankou mimo EU a Schengen? Jde to

I pro ostřílené cestovatele může být překvapující, že se s občankou dostanou do zemí mimo EU a Schengen. Mezi takové státy patří Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Kosovo, Makedonie, Moldavsko, San Marino, Srbsko a Vatikán. Cestování na občanku je zajištěno bilaterálními dohodami mezi uvedenými zeměmi a Evropskou unií. Reálně si tedy s občankou vystačíte téměř v celé Evropě, cestovní pas potřebujete pouze pro cesty na území Běloruska, Ruska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Turecka a Ukrajiny.

U zemí mimo Schengen je však vhodné před cestou vždy ověřit aktuálně platné podmínky. Například Moldavsko v současnosti vyžaduje občanský průkaz ve formátu ID1 se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem nebo občanský průkaz ve formátu ID2 se strojově čitelnými údaji. Rovněž Kosovo vyjma cestovního pasu uznává pouze občanský průkaz se strojově čitelnou zónou a biometrickými údaji, který ČR vydává od 2.8.2021.

Andorra

Andorra se z hlediska cestování na občanský průkaz nachází v „šedé zóně“. Dle platné andorrské a české legislativy lze na území Andorry vstupovat pouze s platným cestovním pasem. Protože vstup do Andorry je možný pouze přes sousední členské státy EU, andorrské orgány v praxi uznávají také občanský průkaz.

Do Karibiku můžete, do Grónska ne

S občankou se při cestování nemusíte omezit pouze na Evropu, ostatně už výše zmíněná Gruzie bývá často řazena mezi asijské země. S občanským průkazem se ale dostanete i do mnohem exotičtějších destinací. Třeba na ostrovy Guadeloupe, Martinik a Svatý Bartoloměj, které se nacházejí v Karibském moři, nebo do Francouzské Guyany v Jižní Americe. Bez pasu ale můžete navštívit i ostrovy v Atlantském oceánu, jako jsou Azory, Madeira a Kanárské ostrovy nebo ostrov Réunion ležící východně od Madagaskaru. Tato zámořská území jsou sice mimo Evropu, ale stále spadají pod Evropskou unii. Aplikují se zde unijní pravidla, proto zde např. zaplatíte eurem a z formálního hlediska si při cestě vystačíte pouze s platným občanským průkazem.

Existují však další zámořská území a teritoria, která jsou sice ústavně svázány s některým členským státem Evropské unie, nejsou však unijní součástí, a pro překročení jejich hranic je proto vyžadován platný cestovní pas. Mezi taková území patří Grónsko patřící Dánsku nebo nizozemské ostrovy Eustach a Saba. Cestovní pas je rovněž nutný při cestách do Francouzské Polynésie, Nové Kaledonie, na ostrovy Wallis a Futuna, ostrovy Saint Pierre a Miquelon a na ostrov Svatý Martin spadající pod zámořská společenství a zámořská území Francie.

Gibraltar a Faerské ostrovy

Ač Faerské ostrovy (Dánsko) a Gibraltar (Spojené království Velké Británie a Severního Irska) nejsou součástí Schengenského prostoru ani Evropské unie, ke vstupu na jejich území není potřebný cestovní pas. Občané členských států EU tak mohou na Faerské ostrovy a Gibraltar cestovat pouze s občanským průkazem.

Myslete na tranzit a mezipřistání

Ač je seznam zemí umožňujících vstup pouze s občanským průkazem obsáhlý, je dobré pamatovat na skutečnost, že tranzit nesmí probíhat mimo „povolené“ země. Formálně tedy můžete s občankou cestovat třeba do Karibiku, ale případné mezipřistání nesmí proběhnout mimo členské státy Evropské unie. Proto Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje při mimoevropských cestách dávat přednost cestovnímu pasu. V případě komplikací s dopravním spojením se totiž lze ocitnout mimo území EU a cestovní pas vám pak ušetří potíže s legitimováním.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí
Reklama

Diskuze

Jana Laufová - 03.07.2024 21:49:56
Díky za upozornění. Opraveno.
jirka - 02.07.2024 14:07:19
Andorra není městský stát, to je Vatikán

Past na řidiče kupující dálniční známky. „Šmejdi“ zkopírovali oficiální weby, nikdo s tím nic nedělá

Dálniční známky se kupují jenom a pouze na oficiálních místech. Jinak vyhazujete peníze za nic.
06.05.2024 07:53
|
4
Reklama

Do Rakouska bez cestovního pojištění: I česká kartička pojištěnce může pokrýt vše, ale jen někdy

Máme dvě osobní zkušenosti. Při jedné jsme dopláceli desetikoruny, při druhé tisíce
19.02.2024 08:31
|
0

Cestovní pas na poslední chvíli může vyjít až na 6 000 Kč. Poradíme, jak ušetříte

Dětem bez dokladu můžete nechat vyrobit levnější občanku, i když jim ještě zdaleka nebylo 15 let.
10.07.2024 08:00
|
0

Tady si fanoušek zklidní nervy pocuchané z fotbalistů. V Miniatur Wunderlandu navíc omládne

Během hodiny lze navštívit Velkou cenu Monaka formule 1, Las Vegas i Copacabanu.
25.06.2024 08:10
|
0
Reklama

S občankou v mobilu zatím za hranice nevycestujete. Světlo na konci tunelu už ale existuje

Digitalizace osobních dokladů byla zahájena v lednu 2024. Jaký bude její dopad na cestování?
06.03.2024 07:47
|
3

Nejsilnější zážitek z cesty po Maroku: Malý kluk z vesnice nás provedl kaňonem Opičích prstů

Opičí prsty ve většině bedekrů nenajdete. Jejich fotogeničnost by ale zasloužila titulní stranu
04.03.2024 06:28
|
0
Reklama
Fotr na tripu