Reklama
Rady cestovatelům

S občankou v mobilu zatím za hranice nevycestujete. Světlo na konci tunelu už ale existuje

Digitalizace osobních dokladů byla zahájena v lednu 2024. Jaký bude její dopad na cestování?
Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Od soboty 20. ledna se lidé nově můžou prokazovat digitální podobou svých osobních dokladů. Kvůli hladkému průběhu však bude digitalizace nabíhat pozvolna. Jednotlivé doklady by svou elektronickou podobu měly získávat postupně a zpočátku budou akceptovány pouze některými úřady. Přesto se dá začátek letošního roku považovat za přelomový. První vlaštovky digitalizace osobních dokladů totiž chystají půdu pro zásadnější inovace, a to i v oblasti cestování.

Využití eDokladů v zahraničí

Zpočátku budou eDoklady akceptovány pouze v České republice. Od 1. ledna 2025 je bude možné využívat i na zastupitelských úřadech v zahraničí.

Postupná digitalizace zajistí její hladký průběh

Éra digitalizace dokladů postupuje do nové etapy. Mobilní aplikace eDoklady, díky které se do telefonu dostane digitální verze nejdůležitějšího průkazu – občanky, byla spuštěna. Tu bude od ledna 2024 postupně akceptovat čím dál více úřadů a ověřovatelů. 

Digitalizace naběhne postupně a zpočátku se dotkne zejména úřadů, s nimiž běžný občan obvykle nepřijde do styku. Občanku v mobilu budou od ledna 2024 přijímat všechna ministerstva a další orgány, jejichž detailní přehled naleznete v galerii. Ve druhé etapě, která bude zahájena 1. července 2024, začnou eDoklady uznávat i další státní orgány, jako jsou například soudy, policie, kraje nebo obce s rozšířenou působností. Spuštění poslední fáze je aktuálně plánováno na 1. ledna 2025. Od této chvíle by měly eDoklady akceptovat nejen orgány veřejné moci, ale i soukromé osoby.

Evropská peněženka eWallet

Aplikace eWallet je určena nejen k identifikaci osob, ale bude sloužit také k uložení zdravotnické dokumentace, digitálního řidičského průkazu, digitálního potvrzení o dosaženém vzdělání nebo k uložení dokumentů nezbytných k cestování (např. pasu, potvrzení o očkování, letenek nebo potvrzení o ubytování v cílové destinaci).

Cestování umožní až zavedení evropské peněženky

Vyhlídky v oblasti cestování však zatím příliš růžové nejsou. Martin Charvát z Digitální a informační agentury uvedl: „S občankou v mobilu neboli s aplikací eDoklady bohužel nepůjde cestovat, protože okolní státy na její uznání nejsou připravené. Při cestě do zahraničí, tedy i v rámci EU a Schengenského prostoru, budete muset mít s sebou fyzický občanský průkaz, plastovou kartičku.“

Zároveň ale dodává, že existuje světlo na konci tunelu v podobě zavedení evropské peněženky eWallet. Vývoj aplikace eWallet se aktuálně finalizuje a její spuštění je plánováno na rok 2026. Občanka v mobilu je tak důležitým mezikrokem, který zajistí hladké připojení českého systému eDokladů k celoevropské peněžence bezprostředně po jejím spuštění. V jiných zemích bude ale dle Charváta uznávání elektronických dokladů nabíhat postupně. Dá se tedy předpokládat, že na cestování s digitální občankou si ještě nějaký rok počkáme.

Digitalizace nezasáhla pouze občanky, ale od začátku roku se dotkla také řidičských průkazů. Od 1. ledna 2024 není nutné mít u sebe řidičský průkaz, a to ani v mobilu. V praxi podle naší nedávné zkušenosti ale policisté uvítají, když jim při kontrole dáte jak řidičák, tak i malý technický průkaz. Jak nám při kontrole jedna z dálničních hlídek sdělila, „urychlí to lustraci“. Charvát dále upozorňuje: „Jakmile pojedete přes hranice, musíte mít řidičský průkaz u sebe fyzicky,“. Aplikace eWallet vyřeší i tuto situaci – krom jiných dokladů v ní časem najdete také řidičák. Následně by plastová kartička neměla být při řízení potřebná ani v ostatních zemích Evropské unie.

Reklama

Diskuze

Milena - 29.01.2024 21:01:12
Hm,na tohle jsme u nás fakt borci. Vymyslet krávovinu, to jde u nás rychle,ale fungování je v nedohlednu.
Vítek - 29.01.2024 13:46:12
Tak do tohoto "pokusu" vstoupím až ve chvíli, bude-li 100% funkční. Takže nikdy.

Známe třináct tajných přímých linek, které nejsou ve vyhledávačích. Ceny letenek jsou však zklamáním

Z Prahy se dá letět přímo do Keni nebo na Madagaskar
14.12.2023 08:31
|
0
Reklama

10 nejbezpečnějších států pro cestování v roce 2024. Většina z nich je v Evropě

Česká republika se mezi špičku kupodivu nevešla
08.12.2023 09:55
|
0

Také na Slovensku bude možné koupit denní dálniční známku. O ceně se ještě jedná

Slovensko své nové ceny dosud nestanovilo.
12.10.2023 08:50
|
0

Nejsilnější zážitek z cesty po Maroku: Malý kluk z vesnice nás provedl kaňonem Opičích prstů

Opičí prsty ve většině bedekrů nenajdete. Jejich fotogeničnost by ale zasloužila titulní stranu
04.03.2024 06:28
|
0

Do Rakouska bez cestovního pojištění: I česká kartička pojištěnce může pokrýt vše, ale jen někdy

Máme dvě osobní zkušenosti. Při jedné jsme dopláceli desetikoruny, při druhé tisíce
19.02.2024 08:31
|
0
Reklama

Vidět to nejlepší z Istanbulu a neutratit ani korunu? Vyzkoušeli jsme tuhle fintu na vlastní kůži

Turkish Airlines pořádají pro své cestující v transitu zdarma prohlídky města včetně dopravy a jídla
07.02.2024 08:35
|
0

Rakousko

Pro cestování do Rakouska je potřeba občanský průkaz nebo cestovní pas
18.12.2023 12:04
|
0
Reklama
Fotr na tripu