Reklama
Rady cestovatelům

Skotské dobrodružství: Se psem po ostrovech a horách

Psi jsou ve Skotsku vítáni, je ale potřeba dodržovat několik základních pravidel
Zdroj: Klára Vrtalová

Skotsko, země divoké přírody a nádherných krajin, je ideálním místem pro dovolenou se psem. Zdejší obyvatelé jsou obvykle vstřícní k turistům s pejsky, a procházky po skotských horách a ostrovech mohou být pro vás i vašeho čtyřnohého společníka nezapomenutelným zážitkem.

Na co myslet před cestou

Při cestě se psem do Skotska a na skotské ostrovy je důležité dodržovat určitá pravidla a mít připravené potřebné dokumenty. Zde je několik klíčových informací:

  1. Očkování: Váš pes musí být očkován proti vzteklině. Mějte u sebe certifikát o očkování, který obsahuje údaje o očkování, včetně data a značky očkování.
  2. Mikročip: Pes musí mít mikročip, který je vedený na vaše jméno a kontaktní údaje. Mikročip je důležitý pro identifikaci zvířete.
  3. Pas pro zvířata: Mějte platný cestovní pas pro zvířata, který obsahuje záznamy o očkování a mikročipu.
  4. Karanténa: Naštěstí díky Evropskému systému pro cestování se zvířaty (PETS), který umožňuje volný pohyb zvířat mezi některými evropskými zeměmi, není požadována karanténa po příjezdu do Skotska. A ani po Brexitu se to nezměnilo.
  5. Antiparazitární léčba: Někdy může být vyžadováno ošetření psa proti klíšťatům a pískavici před vstupem do Skotska. Mějte toto ošetření včas provedené a dokumentované.
  6. Zdraví a bezpečnost: Ujistěte se, že pes je ve zdravém stavu pro cestu. Mějte připravené jídlo, vodu a další základní potřeby pro něj.
  7. Místní pravidla: Nezapomínejte, že některé oblasti, jako jsou národní parky nebo přírodní rezervace, mohou mít svá vlastní pravidla pro psy. Dbejte na zákazy vstupu nebo povinná vodítka, pokud jsou stanoveny.
  8. Kontrola hranic: Namátkově mohou být prováděny kontroly na hranicích, proto je nutné mít potřebné dokumenty v pořádku.

Pamatujte, že pravidla mohou být aktualizována, takže před cestou se svým psem do Skotska nebo na skotské ostrovy se doporučuje konzultovat aktuální informace a požadavky s veterinářem nebo místními úřady.

Skoti milují psy

Skotové jsou obecně přátelští k turistům s pejsky. Mnoho hotelů, kempů, kaváren a restaurací vítá psy, a to i uvnitř, pokud jsou dobře vychovaní a nezpůsobují potíže. Je však vždy dobré zkontrolovat konkrétní pravidla a zákony místa, kam chcete cestovat se psem, než se vypravíte na dovolenou.

Sami Skoti mívají také jednoho až tři psí parťáky

Skotsko nabízí různorodé prostředí, které je vhodné pro mnoho různých ras psů. Některé z nejoblíbenějších ras, které můžete ve Skotsku potkat, jsou:

Border Collie: Tato chytrá a energická rasa je ideální pro horolezce a lidi, kteří rádi podnikají dlouhé procházky.

Labrador Retriever: Labradoři jsou milí a přátelští psi, kteří se rychle stávají součástí rodiny. Jsou vhodní pro rodiny s dětmi a jsou také skvělými společníky na venkovních výletech.

Scottish Terrier: Tato rasa je považována za národní symbol Skotska a je známá svou odvahou a nezávislostí.

West Highland White Terrier: Tito malí, ale stateční psi jsou známí svou bílou srstí a přátelským temperamentem.

Golden Retriever: Další oblíbená rasa, která se snadno přizpůsobuje venkovnímu životnímu stylu a je milým společníkem.

Velkou atrakcí byla i naše Lumi, Bílá švýcarská ovčanda. Všichni si ji fotili a hladili. Ve Skotsku tuhle rasu nechovají, o to víc se jim líbila. 

Venkovní aktivity pro psy

Skotská krajina nabízí mnoho možností pro venkovní aktivity se psem. Můžete podniknout horské túry, procházky po pláních, rybařit u jezer nebo se vydat na pobřeží a užít si krásné písečné pláže.

Cestování se psem po Skotsku a jeho ostrovech může být nezapomenutelným dobrodružstvím jak pro vás, tak pro vašeho psího parťáka. Skotové obvykle rádi vítají turisty s pejsky, a když dodržujete pravidla a respektujete místa, která navštěvujete, můžete si užít krásné skotské krajiny se svým věrným společníkem.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Fotr na Islandu a jeho tipy: Země ohně, ledu a života na hranici Arktidy

Jak poznáte, že jste na islandské pláži? Když s sebou máte plavky, opalovací krém a lopatu na sníh.
18.04.2024 07:55
|
0
Reklama

Představte si, že se Fiala, Babiš a Okamura klaní na křižovatce. Tak to je korejská volební kampaň

I na volby při cestách můžete narazit. A i zde platí, že „jiný kraj bývá o dost jiný mrav.“
15.04.2024 17:00
|
0
Reklama
Fotr na tripu