Reklama
Rady cestovatelům

Skotsko: Kempování v náruči divočiny, ale každopádně s pláštěnkou

Fotr na tripu doporučuje jednu pláštěnku na ráno, jednu na den a další na večer
Zdroj: Klára Vrtalová

Kempování ve Skotsku může být úžasným zážitkem, protože země nabízí krásnou přírodu a mnoho skvělých kempů. Můžete kempovat v národních parcích, na pobřeží moře a oceánu nebo ve skotských horách. Nezapomeňte s sebou vézt vhodné vybavení, včetně teplého oblečení, protože počasí ve Skotsku bývá velmi proměnlivé. Také se ujistěte, že dodržujete pravidla ohledně kempování a respektujete přírodu.

Mějte na paměti!

1. Divoké kempování

Ve Skotsku je legální provozovat divoké kempování na mnoha místech, což znamená, že můžete stanovat mimo oficiální tábořiště. To však vyžaduje respekt k přírodě a zachování prostředí. Zanechte místo tak, jak jste ho našli.

2. Počasí

Skotsko je známé proměnlivým počasím. Připravte se na déšť, vítr a chladné noci, a to i v letních měsících. Kvalitní voděodolný stan a teplé oblečení jsou nezbytné.

3. Národní parky

Skotsko má několik národních parků, jako jsou Cairngorms, Loch Lomond & The Trossachs, a další. V těchto parcích jsou k dispozici oficiální tábořiště, ale mohou být plná, takže je třeba rezervovat v předstihu.

4. Příroda a divoká zvěř

Skotská příroda je krásná a plná divoké zvěře. Můžete narazit na jelena, lišku nebo nejrůznější ptactvo. Buďte ohleduplní k divoké zvěři a dodržujte pravidla týkající se ochrany přírody.

5. Táboření u vody

Skotsko má mnoho jezer a řek. Táboření u vody je populární, ale zkontrolujte pravidla ohledně rybolovu a splnění ekologických standardů.

6. Bezpečnost

Mějte na paměti, že v některých odlehlých oblastech nemusí být dostupný mobilní signál. Informujte někoho o svém plánu a zůstaňte v bezpečí.

7. Přístup k vodě a pitná voda

Zjistěte si, zda máte přístup k pitné vodě na vašem tábořišti, nebo si přivezte dostatek vody s sebou. V některých divokých oblastech nemusí být pitná voda k dispozici.

Kempování ve Skotsku může být nádherným zážitkem, ale mějte na paměti tato specifika a respektujte přírodu a místní pravidla.

Stačí si jen vybrat místo

Skotsko má mnoho kempovacích lokalit, které splní nejrůznější potřeby a preference. Můžete si vybrat mezi kempováním v oficiálních kempech, které bývají sdružovány v kempovací spolky a asociace, volném kempováním a dokonce i divokém kempování. 

Standardní kempy mají obvykle vybavení jako toalety, sprchy, ohniště, obchod. Volné kempování vám umožňuje tábořit i mimo oficiální kempingy, ale s některými omezeními. Divoké kempování vám poskytuje úplnou svobodu a vy se můžete utábořit i na místech v národních parcích.

Zdroj: Klára Vrtalová

Příroda a outdoorové aktivity

Skotsko je rájem pro outdoorové nadšence. Můžete se vydat na horské túry po horách Cairngorms nebo Ben Nevis, nejvyšší hory ve Velké Británii. Malebné jsou i procházky po pobřeží. Pro milovníky vodních sportů jsou zde příležitosti k raftingu, kajakování a rybaření na mnoha jezerech a řekách. Cyklisté si mohou užít stovky kilometrů cyklostezek a horských tratí. Skotské lesy jsou také skvělým místem pro pozorování ptáků a divokých zvířat.

Kempování ve Skotsku je velký zážitek pro ty, kteří milují přírodu a dobrodružství. Skotská krajina nabízí úchvatné výhledy a mnoho příležitostí pro outdoorové aktivity. Ať už se rozhodnete pro oficiální kempingovou lokalitu, volné kempování nebo divoké kempování, nezapomeňte dodržovat pravidla a respektovat krásy skotské přírody. Skotsko vás přivítá náručí divočiny a nezapomenutelných dobrodružství.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0
Reklama

Kempovali jsme ve 3020 metrech nad mořem

Jezero Son-Kul: Pokud chcete odhalit ryzí duši Kyrgyzstánu, musíte autem zamířit právě sem
26.08.2019 09:25
|
0

Fotr na Islandu a jeho tipy: Země ohně, ledu a života na hranici Arktidy

Jak poznáte, že jste na islandské pláži? Když s sebou máte plavky, opalovací krém a lopatu na sníh.
18.04.2024 07:55
|
0
Reklama

Představte si, že se Fiala, Babiš a Okamura klaní na křižovatce. Tak to je korejská volební kampaň

I na volby při cestách můžete narazit. A i zde platí, že „jiný kraj bývá o dost jiný mrav.“
15.04.2024 17:00
|
0
Reklama
Fotr na tripu