Reklama
Auto

Tátové je znají jako hračky, v muzeu Lamborghini si auta svého dětství konečně mohou prohlédnout

Expozice není úplně velká, ale nabízí vše od Miury po nedávné malosériové speciality
Zdroj: Lukáš Dittrich

Dodnes mne mrzí, že jsem se nechal jako odrůstající dítě zlákat vidinou navýšení kapesného v podobě návštěvy burzy, která se konala ve školní jídelně. Byl to takový „blešák“, kde jsme jednou za čas mohli prodat nechtěné hračky a jiné věci. Přesně tady jsem prodal bezvadný kovový kamion s volantem na tahači a zřejmě také Lamborghini Countach na dálkové ovládání, se kterým jsem vyrážel do chodby vždycky potom, co máma vytřela, protože se s autem dalo driftovat. Countach jsme měli také v takovém tom kvartetu, kde se poměřoval „Hubraum“ nebo „Leistung“. Do teď jsem ale tohle auto naživo nikdy neviděl, stejně jako mnoho jiných Lamborghini z devadesátek a z počátku milénia, které jsem si s oblibou prohlížel ve starých časopisech.

Když se tedy naskytla příležitost navštívit tovární muzeum Lamborghini, neváhal jsem. Nevelká expozice nabízí průřez historií značky, což je samo o sobě dost zajímavé. Pokud máte dětství spojené se zmenšenými Lamborghini, jako já, je to super příležitost zavzpomínat na doby minulé a celá návštěva dostane ještě nový rozměr. 

Od Miury přes Gallardo po Reventón

Historie automobilky Lamborghini se začala psát v roce 1963, takže letos se v Itálii slaví kulatých šedesát let. Tomuto výročí je aktuálně také uzpůsobená expozice muzea, která představuje kompletní průřez šesti dekádami.

Takže na samém počátku prohlídky na vás čeká málo známé a nepříliš často vídané Lamborghini 350 GT, což bylo první vůz vyráběný pod touto značkou, abyste se přes ikony v podobě modelů Miura nebo Countach dostali k Diablu, Murciélagu nebo Gallardu. Pokud jste třeba Countach ještě dosud neviděli naživo, budete žasnout, jak ukrutně nízké, široké a hranaté tohle auto je. 

Nevelká expozice je rozdělená do dvou pater. Starší vozy jsou v přízemí, ty novější najdete o patro výše. Tam také Lamborghini připravilo část věnovanou malosériové produkci. V klidu a hodně z blízka si můžete prohlédnout speciality, jejichž série se počítaly na desítky vyrobených kusů. Mezi takové patří Veneno, Sesto Elemento, Reventón nebo nedávná reinkarnace modelu Countach v podobě supersportu Coutnach LPI. 

Dobrou představu o tom, co je v muzeu Lamborghini k vidění, vám dá galerie přiložená níže. 

Jak se sem dostat a kolik to stojí?

Tovární muzeum Lamborghini se nachází ve městě Sant’Agata Bolognese přímo v areálu, kde se auta také vyrábí. Pokud přiletíte na letiště do Boloni, pak vás čeká cesta taxi nebo autem z půjčovny dlouhá zhruba 35 minut. Návštěvníkům je k dispozic parkoviště, které je zdarma. Možné je také využít autobus, který jede z hlavního nádraží Bologna Autostazione hned vedle hlavního vlakového nádraží. Linka 576 vás doveze na zastávku S.Agata B. Chiesa Frati a odtud to je zhruba pět minut chůze. 

Muzeum Lamborghini nabízí několik variant vstupného. Základní vstupné je 18 eur, zlevněné stojí 14 eur nebo 6 eur. Vstupenky lze pořídit na stránkách ticketlandia.com. Možné je ale také zakoupit vstup zahrnující i průvodce (k dispozici jsou zde), kdy standardní vstup vyjde na 23 eur. Když už zde ale budete, určitě se vyplatí koupit kombinovanou vstupenku zahrnující jak muzeum, tak prohlídku továrny. Rezervaci těchto vstupenek opět najdete na webu ticketlandia, základní vstupné je 80 eur. 

Tip: Co takhle přidat muzea Ferrari?

Muzeum Lamborghini je zhruba napůl cesty mezi Boloňou a Modenou. Takže když už se v těchto končinách budete nacházet a chcete si prohlédnout zajímavá auta, byla by velká škoda nepodniknout ještě výlet do Modeny a do Maranella. V Modeně je Museo Enzo Ferrari, ke kterému trvá cesta z muzea Lamborghini ani ne půl hodiny. Další zhruba půlhodinka vás pak dělí od Museo Ferrari Maranello.

Pokud byste těch muzeí neměli dost a chtěli byste zabrousit také do jiných sfér, tak ještě můžete navštívit třeba muzeum Casa Museo Luciano Pavarotti. V Itálii je možné zakoupit jednu vstupenku na obě muzea Ferrari zahrnující vstup také do muzea Luciana Pavarottiho. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Lingotto fascinovalo architekturou i střešní dráhou. Bývalá továrna Fiatu budí pozornost dodnes

Na střeše se natáčela část honičky z filmu Loupež po italsku
27.10.2023 10:56
|
0
Reklama

Museo Mille Miglia: Kdybyste tu neslyšeli tikat hodiny, mysleli byste si, že se zde zastavil čas

Malé muzeum ve městě Brescia připomíná ikonický italský závod v jeho původní podobě
23.10.2023 09:33
|
0
Reklama

Dříve tu jezdil raketový Opel, dnes slouží bývalá závodní dráha u Rüsselsheimu jako zdroj pitné vody

Svého času navštěvovaly závodní dráhu desítky tisíc lidí, dnes tu vládne absolutní klid
17.10.2023 07:29
|
0

Muzeum historických motocyklů: V roce 1947 jsme měli oficiálně nejlepší motorku na světě!

Nenápadná budova na konci náměstí v Kašperských Horách ukrývá neuvěřitelné motocyklové poklady
07.09.2020 08:52
|
25

Do jakého města vyrazit? To třetí nejlepší na světě leží kousek za českými hranicemi

Časopis Time Out vyhlásil nejlepší města pro rok 2024. Praha v TOP 50 chybí
22.02.2024 10:58
|
0

Co se do televize nevešlo: Jak Fotr zakempoval v Edinburghu a pak musel schovávat kola před zloději

Další dosud nezveřejněné záběry z natáčení Fotra na tripu ukážou úskalí jednoho kempování
20.02.2024 08:56
|
0
Reklama

Co se do televize nevešlo: Fotrova prohlídka jachty Britannia na dosud nezveřejněných záběrech

Ne všechny pořízené materiály se dostanou do televize. Ale nebojte, nepřijdete o ně
15.02.2024 17:23
|
0

Lednové cesty našich čtenářů v jedné galerii: Od Španělska přes Itálii na Krétu a přes ČR do Skotska

Díky, že píšete s námi! Pište dále a vyhrajte.
14.02.2024 16:43
|
0
Reklama
Fotr na tripu