Reklama
Voda

Objevili jsme klidnou pláž jen stovky metrů od rozpáleného hlavního města přecpaného turisty

Stone Beach nabídne osvěžení i překrásné výhledy na Vallettu a Sliemu. Čisté moře a spoustu rybek
Zdroj: Ondřej Běhal - fotrnatripu.tv

Hlavní město Malty Valletta patří mezi architektonické a kulinářské skvosty. Stačily nám ale v brzkém srpnovém odpoledni dvě hodiny, abychom ho prošli a dali si v něm oběd, a už jsme měli pocit, že jsme v tom příšerném horku upečení, a navíc znechucení špalíry lidí, kteří korzují na těch nejprofláklejších místech – hlavně kolem katedrály svatého Jana, zahrad Barrakka a Saluting Battery. A tak jsme rychle začali pátrat, kde se osvěžit a kam utéct před turisty.

Autem se až na pláž nadostanete

Zvláště pokud máte auto, je řešení rychlé a jednoduché. Stačilo čtvrt hodiny a ocitli jsme se v jiném světě, byť vzdušnou čarou jen pár stovek metrů a na dohled od míst, kde jsme byli před chvílí. Objevili jsme Manuel Island a jeho Stone Beach – divokou pláž bez infrastruktury, ale s krásně čistou vodou a bez lidí.

Autem se až k ní nedostanete. Musíte ho odstavit asi půl kilometru od pláže před vrátnicí se závorou (zaparkujete hned a bez hledání místa), a pak dojít pěšky. Pokud tam chcete strávit delší čas, vezměte si občerstvení. Za závorou jsou fungující automaty na plechovky s pitím, ale pak už vůbec nic. Žádný stánek, žádná restaurace.

Stone Beach se rozkládá na východní části malého ostrůvku Manuel Island, který administrativně patří k předměstí Valletty jménem Gzira. Z pláže jsou ale vyhlídky na moderní předměstí Sliema, a ty nejkrásnější přímo na Vallettu včetně její dominanty – katedrály svatého Jana. Pláž je několik stovek metrů dlouhá a pokrytá už podle názvu kameny, nebo spíš skalami. Ty jsou ale ohlazené a dobře se na nich leží a dá se z nich celkem snadno dostat do vody - i pro děti. Rodiče by ale měli počítat s tím, že vstup do vody není úplně pozvolný a vhodný pro neplavce. Moře tu bylo při naší návštěvě klidné a bez vln, i díky tomu, že velká část pláže je chráněná okolní pevninou.

Problém byl najít v brzkém odpoledni stín. Jediné místo, kam jsme se před spalujícími paprsky slunce skryli, byla velká značka (více v galerii).

Dá se kombinovat chůze a trajekt

Božské osvěžení ve vodě ale vše vynahradí. Moře je tu krásně modré, a na to, že jste pár stovek metrů od centra hlavního města, i neuvěřitelně čisté. Členité pobřeží láká ke šnorchlování a viděli jsme tu překvapivé množství různých druhů rybek typických pro Středozemní moře. Kolem nás polehávalo jen několik lidí, většinou studentů a zaměstnanců z okolních firem, kteří si sem přišli užít polední pauzu.

Pokud nemáte auto, bude nejlepší vyrazit pěšky v kombinaci s trajektem z Valletty do Sliemy. Svezení lodí dodá výletu ještě zábavnější rozměr. Cesta by pak měla podle Google map trvat 40 minut (autem 10 až 15 minut), stejně jako hromadnou dopravou.

Stone Beach nenajdete v průvodcích mezi top místy, které byste měli na Maltě navštívit. Ale pro punkové cestovatele bude její návštěva jedním z nejhezčích zážitků.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dokonalá koupačka na dvanáctikilometrové písečné mořské pláži, a pak u albánského Mácháče

Černá Hora a Albánie nepatří k úplně častým destinacím našich turistů. Není čas na změnu?
28.06.2021 09:15
|
0
Reklama

Ty chytáš bronz, ona rez. Takovou pláž nenajdeš nikde na světě!

Idylku pláže Kaspického moře přervou rezavé obludy v pozadí. Tady by se dal točit hororový trhák
01.08.2019 11:36
|
2

S občankou v mobilu zatím za hranice nevycestujete. Světlo na konci tunelu už ale existuje

Digitalizace osobních dokladů byla zahájena v lednu 2024. Jaký bude její dopad na cestování?
06.03.2024 07:47
|
3

Nejsilnější zážitek z cesty po Maroku: Malý kluk z vesnice nás provedl kaňonem Opičích prstů

Opičí prsty ve většině bedekrů nenajdete. Jejich fotogeničnost by ale zasloužila titulní stranu
04.03.2024 06:28
|
0
Reklama

Do Rakouska bez cestovního pojištění: I česká kartička pojištěnce může pokrýt vše, ale jen někdy

Máme dvě osobní zkušenosti. Při jedné jsme dopláceli desetikoruny, při druhé tisíce
19.02.2024 08:31
|
0

Vidět to nejlepší z Istanbulu a neutratit ani korunu? Vyzkoušeli jsme tuhle fintu na vlastní kůži

Turkish Airlines pořádají pro své cestující v transitu zdarma prohlídky města včetně dopravy a jídla
07.02.2024 08:35
|
0
Reklama
Fotr na tripu