Reklama
Pěšky

Dublin ve dvou dnech. Nechte se okouzlit keltskou hudbou v irské hospodě

Hlavní město Irské republiky na vás dýchne historickou atmosférou a chytne za srdce ikonickým pivem
Zdroj: Sabina Sarkisovová

Víkendové cestování má své nepopiratelné kouzlo. A pokud hledáte tu pravou ponurou atmosféru na severu Evropy, Dublin vás přivítá s otevřenou náručí. Hlavně jeho hospody s živou hudbou.

V Dublinu jste rychle

Přímý let do města piva a sv. Patrika absolvujte stylově s Ryanairem – leteckou irskou společností, díky které zaplatíte za zpáteční letenku pár stovek. Nás vyšla jedna letenka na 700 Kč. Takže v podstatě na nic. Ačkoliv je Irsko v EU, vyjednalo si výjimku a nespadá do Schengenského prostoru. V praxi to pro vás znamená, že poletíte z Terminálu 1 pražského letiště. Let trvá něco kolem 2 a půl hodiny.

Jakmile dorazíte na letiště, dojděte na autobusový terminál a počkejte si na autobus číslo 16, nebo 41. Oba vás dostanou za 45–50 minut do centra Dublinu. Cena jízdenky bude 2,60 €. Nezapomeňte, že trávíte v Dublinu jen pouhé dva dny, takže Leap Card (slevová karta) se vám nevyplatí, protože vy po městě budete chodit pěkně po svých, ať jeho všechny kouty poznáte na vlastní kůži.

Vystupte na zastávce O'Connell Street Upper. Jste tam v podstatě skoro v centru Dublinu. Projděte se na této promenádě a vydejte se k vaší první důležité zastávce, katedrále sv. Patrika. Naberte azimut směrem k řece Liffey, přejděte přes most O'Connell Bridge, pokračujte přes Dame Street a poté se vydejte ke katedrále. Cestou uvidíte mnoho historických a kulturních památek, včetně Dublinského hradu, kde se můžete zastavit a pokochat se uvnitř irskou historií. Také katedrála Nejsvětější Trojice, která zažila doby vikingské, středověké, až dobu dnešního rozkvětu vás nezanechá chladnými. Nezapomeňte ani na rozmanité obchody a kavárny v historickém centru Dublinu.

Jedno z nejkrásnějších míst v Dublinu

Katedrála sv. Patrika je největší katedrálou v Irsku a je jedním z nejdůležitějších památníků dublinské historie. Byla postavena ve dvanáctém století, v gotickém stylu a jak už název napovídá, stojí na místě, kde se údajně svatý Patrik modlil a zároveň i křtil nové zájemce o křesťanství. Z vlastní zkušenosti musíme uznat, že je to vizuálně překrásné dílo, které reprezentují vysoké špičaté věže doplněné rozetovými okny.

Určitě stojí za to katedrálu navštívit i zevnitř. Vstup sem je zpoplatněn 10 € a počítejte s tím, že narazíte na hodně Čechů. Při naší návštěvě se nás prodávající lístků ptala, odkud jsme a když jsme zmínili Českou republiku, zmínila, že ten den jsme byli už asi třicátí z našeho srdce Evropy.

Než se začnete rozhlížet kolem sebe, nezapomeňte si vyzvednout audioprůvodce, který je v ceně a který vás příjemnou angličtinou provede skrz veškeré příběhy katedrály. Dovede vás k bohatě zdobeným vitrážím, impozantním kamenným arkádám nebo k hrobu Jonathana Swifta, autora Gulliverových cest a dřívějšího děkana katedrály. Při odchodu nezapomeňte prozkoumat také okolní zahrady plné zeleně poskytující klidné útočiště uprostřed města.

Tip

Budete-li v Dublinu déle, nevynechejte Old Jameson Distillery, kde se dozvíte o historii a výrobě jedné z nejznámějších irských whiskey. Tato destilérka, založená v roce 1780, vám nabídne poutavý pohled do procesu vaření, ale nebude chybět ani ochutnávka.

Hurá na pivo

A teď trochu té dublinské zábavy, kvůli které jste sem nejspíše dorazili. Během vaší dvacetiminutové procházky dorazíte ke Guinness Storehouse. Ráj pro milovníky jednoho z nejznámějších piv na světě – Guinnessu. Místo, které je považováno za nejpopulárnější turistickou atrakci v Dublinu, proto si sem udělejte určitě rezervaci předem. 

Tento bývalý fermentační dům pivovaru Guinness byl přeměněn na sedmipatrové muzeum věnované historii a výrobě slavného irského stoutu. Kupříkladu v prvním patře se věnují surovinám (ječmenu, chmelu) a samotnému procesu vaření, zatímco v třetím patře se můžete naučit pivo načepovat. Vyvrcholením návštěvy je Gravity Bar v nejvyšším patře, kde si můžete vychutnat 360° výhled na Dublin s pintou Guinnessu v ruce. Ale protože nejste žádný posh návštěvníci, vydáte se na pintu avizovaného tmavého moku úplně jinam.

Mimochodem, Guinness Sotrehouse navštívil i Fotr v rámci šesté série, takže si můžete tuhle atrakci prohlédnout i na videu, které najdete na odkazu níže: 

Zde se pije od rána do noci

Temple Bar je jednou z nejznámějších a nejživějších čtvrtí v Dublin. Tato oblast je známá svou bohatou historií a původně byla centrem obchodu. Dnes je zaměřená především na společenský noční život, který můžete jako my začít kolem třetí odpolední. A když nebude volno (což v našem případě nebylo), v nejznámější červené hospodě na dané třídě s názvem The Temple Bar Pub, vyrazte jen o kousek dál do hospody Norseman, která je jednou z nejstarších a nejznámějších hospod v Dublinu. 

A pořád si zachovává i ten středověký nádech, hlavně díky svým dřevěným podlahám a tradičnímu nábytku. Na čepu tu kromě známého černého stoutu mají dalších 5(!) irských piv, a pokud dostanete chuť na něco jiného, jsou vám k dispozici 3 druhy čepovaného cideru. Logicky nevynechejte ani zdejší jídlo – typickou smaženou rybu s hranolky (fish&chips) a jestli fandíte guláši, tak si dejte jejich hovězí, jak jinak než na Guinnessu.

Pokud budete mít štěstí, narazíte jako my na dudáky či budete součástí hudebního festivalu a poslechnete pravou nefalšovanou živou irskou hudbu. Čas strávený v hospodě v Dublinu plyne a je úplně jiný než v tom našem českém rybníčku. Je velmi autentický. Po piatice se vydejte ubytovat do vašeho hotelu, tím může být například Maldron Hotel Parnell Square, který považujeme za nejlepší s ohledem na poměr cena/výkon.

Zdroj: Sabina Sarkisovová
Zdroj: Sabina Sarkisovová

Střízlivět musíte fyzicky i mentálně

Druhý den budete potřebovat vystřízlivět. Ale kvalitně. Zvolíte si tak pro snídani jednu z nejlépe hodnocených restaurací v Dublinu pro snídaně/brunche. Podnik s názvem One Society. Zde si dejte určitě něco s masem, budete to ještě potřebovat. Menší procházkou se vydáte k jednomu zajímavému památníku, který se nachází na severním břehu řeky Liffey, nedaleko Custom House. Památník hladomoru (Famine Memorial) slouží jako připomínka jednoho z nejtemnějších období irské historie – Velkého hladomoru (an Gorta Mór), který se odehrál v polovině 19. století a během kterého zemřelo nebo z Irska odešlo více než milion lidí. Je dobré na návštěvách v zahraničí nevynechat ani taková místa, abyste si připomněli, že mít možnost v životě cestovat a například jen jíst, je prostě obrovské privilegium.

Nicméně se zadívejte i na krásy řeky a obrňte se, hlavně v zimních měsících kapucí nebo čepicí – Dublin je přístavní město, takže zde bude foukat. Vaše další kroky míří přes most opět k něčemu veselejšímu, respektive mentálně vznešenějšímu. Trinity College, univerzita založená v roce 1592, je nejstarší akademickou půdou v Irsku. Její kampus v srdci Dublinu je domovem několika zajímavých historických pokladů, včetně proslulého rukopisu Knihy z Kellsu, jednoho z nejvýznamnějších artefaktů středověké Evropy. Ale pokud se nezajímáte tolik o historii, možná vám bude stačit pouhá procházka historickým kampusem, kde můžete obdivovat starobylou architekturu a pocítit akademickou atmosféru této prestižní instituce.

A tím jste zakončili své putování po Dublinu. Na Irsko v budoucnu ale určitě nezanevřete. Vydejte se poznávat jeho přírodní krásy, které stojí za to.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Irské Star Wars: Kde všude ožily ve smaragdové krajině Hvězdné války

Ať tě provází síla a taky trocha toho irského štěstí. Sláinte!
30.03.2024 08:52
|
0
Reklama

Ostrov Man: Rychlé motorky, kočky bez ocasu, adrenalin na kolejích a daňový ráj

A taky místo, kde by si Fotr dokázal představit žít
03.11.2023 07:00
|
0
Reklama

Edinburgh: Město, kde vznikala kouzla Harryho Pottera

Vydejte se s fotrem po stopách Harryho Pottera v Edinburghu
13.10.2023 08:31
|
0

Jediná škodovka na světě! Neuvěříte, že je z roku 1971

"Zašlapané projekty" - auta, která se nikdy nedostala do sériové výroby. K vidění jsou v Brně
17.08.2020 08:17
|
12

Dvoudenní návštěva Švýcarska: Nevynechejte dechberoucí Glacier 3000 a procházku v Ženevě

Ač jsem ve Švýcarsku strávila jen 48 hodin, byla to návštěva, na kterou se nezapomíná
28.02.2024 13:00
|
0

Chorvatsko jako celoroční destinace. Letos nevynechejte národní park nebo solná pole

Jezdíte každý rok do Chorvatska k moři a vždy je to stejná pohádka? Máme pro vás tip, kam se podívat
22.01.2024 16:33
|
0

Lyon a jeho okolí ve dvou dnech. Nevynechejte krmení papoušků nebo zákoutí městečka Pérouges

Město na soutoku Rhôny a Saôny vás zaujme svou kuchyní, jeho okolí pak přírodou
10.01.2024 15:38
|
0
Reklama
Fotr na tripu