Reklama
Reportáž Sezóna 2023 6. epizoda

Na Maltě najdete chrámy starší než pyramidy. Jedním z těch nejzachovalejších je Hagar Qim

O civilizaci, která stavby stvořila, se mnoho neví. Žádné důkazy o jejich existenci se nezachovaly

Malta je malý ostrovní stát, na kterém se však nachází velké množství zajímavých staveb. Počínaje kamennými katedrálami až po chrámové komplexy. První prvky náboženství tu začala rozvíjet v pátém tisíciletí před naším letopočtem civilizace, o které se toho příliš neví. Podle některých historiků pocházeli ze Sicílie, jiní tvrdí, že je její původ mimozemský. Jediným střípkem a důkazem o jejich skutečné existenci je množství keramiky a sošek, které jsou podobné naší věstonické Venuši, a řada velkých chrámových komplexů.

Zvláštní je, že se o této civilizaci nezachovaly žádné poznámky nebo pověsti či báje. Jako by v jedem moment existovala a zároveň ne. Pro konspirátory, jako je Pepa, je to velká záhada, která má možná své vysvětlení v mimozemské civilizaci. Ať už šlo o kohokoli, zanechal po sobě mnoho staveb, které můžete dodnes navštěvovat.

Mezi ty nejzachovalejší patří komplex Ggantija, který je údajně ten nejstarší. Dále je to Tarxien, Mnajdra, Skorba, Santa Verna a nakonec také Hagar Qim. Ten mimochodem není zas takovým turistickým místem, takže si ho v podstatě můžete užít sami a v klidu.

Základním kamenem komplexů je monolitický ortostat. Což je prostě velký kámen. Údajně se právě tady nachází největší monolit, který má tři metry na výšku a je dlouhý přes 6 metrů. A to není vše! Váží asi 57 tun. Už jen to nabízí otázku, jak si bájná civilizace poradila s přemístěním takového kamene...

V další své reportáži se Pepa vydal právě na průzkum Hagar Qim. Co si myslí o civilizaci, která to tu postavila a co dalšího na vás na tomto místě čeká? To se dozvíte v přiloženém videu. Další díly z Malty najdete pod rubrikou Epizody.

Zdroj: autorský text s využitím Pepy Vrtala, Heritage Malta

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu