Reklama
Rady cestovatelům

Výlet do Provence: Navštívili jsme Avignon, Nìmes a Pont du Gard, byla to jedním slovem krása

Pokud chcete návštěvu spojit s obdobím květu levandule, pak zvolte termín od května dále.
Zdroj: Aneta Čermáková

Místa popsaná v článku

S obytným autem doporučuji zaparkovat spíše na druhé straně Rhôny ve Villeneuve-lés-Avignon. Já jsem zde i nocovala a stála jsem na malém parkovišti pod restaurací Bambino – Le Petit Italien, kde byl poměrně klid. Další možností je některý z kempů, které se nachází mezi rameny řeky nedaleko či některé z venkovních parkovišť u obchodních center, která jsou sice venkovní, ale zastřešená s výškou i pro velká auta. Tam jsem se ale upřímně necítila příliš dobře a postupem hodin jsem se proto rozhodla přeparkovat právě sem. 

Auto jsem tam nechala i přes den a pěšky došla přes Pont Édouard Daladier do 2 km vzdáleného historického centra Avignonu, které je zachovalé, jako by to bylo včera, kdy dostavěli honosné paláce a hradby. Ač je toto město pro cyklisty poměrně příznivé, rozhodla jsem se tentokrát na pěší procházku městem a určitě jsem udělala dobře. Věnujte mu dostatek času, protože až vejdete první branou do historické části, ocitnete se v jiném světě, v jiném čase a budete mít nutkání projít každou uličku, protože za každým rohem objevíte něco dalšího krásného a dechberoucího.

Město má neuvěřitelnou atmosféru a energii. Je všeobecně známé, že Francouzky mají styl a tady v každém butiku budete mít chuť se jim podobat. Pokud máte rádi francouzské produkty, pak určitě zavítejte na Rou Rouge (Carriero Roujo vo dis Orfèbre), najdete tu hned dva obchůdky s pochutinami a krom jiného také s všudypřítomnými výrobky z levandule. V jednom najdete výborné sušenky, které si můžete dle libosti namíchat do vybrané plechové krabice. V druhém naopak nabízí různé paštiky, pomazánky a paté ve sklenicích od artyčokové pomazánky, přes kaviár po Foai Grais a mnoho dalšího. Věřte, že i kdybyste znali všechny druhy, které obchod nabízí, nebudete vědět, co si vybrat.

Papežský palác na náměstí Place du Palais

Jedním z hlavních turistických cílů je bezesporu papežský palác na náměstí Place du Palais. Doporučuji k němu dojít od mostu Pont Saint-Bénezet, který je součástí hradeb a historického centra a tady věží nahoru do parku Jardin des Doms a dojdete k paláci z levé strany. Z celého parku je navíc krásný výhled na Rhônu a celé město i daleké okolí. Doporučuji vyrazit dopoledne a papežský palác si zařaďte na začátek prohlídky města, čím později, tím více lidí. U vstupu dostanete interaktivní tablet - ze začátku jsem si říkala, co je to za nesmysl, že si chci přece palác prohlédnout, ne se dívat do tabletu, ale aplikace v něm je dokonalá – vybrat si můžete z asi 8 světových jazyků, a kromě plánku celého paláce pro lepší orientaci, vás v každé větší místnosti přes sken u Time portálu přenese do 14. století a při pohybu tabletem po místnosti vám ukáže, jak to v oné místnosti vypadalo v roce 1352 s popisem, k čemu se užívala a historická data. Prohlídka vám zabere zhruba hodinu, klidně i více, pokud si budete chtít přečíst veškeré informace a hledat truhlice s pokladem. Cena vstupného začíná na 12 € podle toho, co vše chcete v paláci vidět, ale i základní vstupné určitě postačí. Více informací najdete na https://palais-des-papes.com/en/tarifs/.

Při procházce podél zdi nebudete vědět, jestli chcete jít raději po vnitřní, nebo venkovní straně. S tím vám pomůžou brány, které jsou u každé věže a tam můžete chvíli obdivovat kontrast moderního a historického města a chvíli se přenést pouze do oné historie. Když u pevnosti Remparts d`Avignon odbočíte do vnitřního města po ulici Cr Jean Jaurès, dojdete k turistickému informačnímu centru u kostela Saint Martial, kolem kterého se rozprostírá malý park, kde se na chvíli zastavte a v místním bistru La square si dejte kávu u velmi příjemného francouzského elegána a čerpejte okolní energii. Procházka městem mi celkově naprosto neplánovaně a přirozeně trvala 6 hodin. Chodila jsem pak už jen tak bez cíle nádhernými ulicemi a kochala se tou krásou. Ani jsem častokrát nevěděla, zda jdu na sever či jih (nijak zvlášť jsem to nezkoumala) a najednou jsem se ocitla na mě již známém náměstíčku Place Crillon u brány, kterou jsem do města přišla a portýr u hotelu mě navíc pozdravil okouzlujícím úsměvem, jako by si mě pamatoval. Při cestě po mostě přes Rhône je navíc na město moc hezký pohled.

Zdroj: Aneta Čermáková

Villeneuve-lés-Avignon

Následující den jsem navštívila městečko Villeneuve-lés-Avignon, kde jsem nocovala a během dopoledne prošla Fort Saint-André, odkud máte naopak úchvatný výhled na Avignon a celé okolí.

Když projdete od hradu uličkou Rue Mnt du Fort do centra města, zastavte se v pekárně Patisserie Marcellin, kde nebudete vědět, co si vybrat. Navíc za kávu, výbornou plněnou taštičku, velkou bagetu a zapečený dvojitý chléb s masem a zeleninou jsem zaplatila 7 €. Pokud budete mít dostatek času a energie, pak i věž Tour Philippe-le-Bel nabídne nádherný výhled na okolí. Často se navíc vyplatí zakoupit kombinovanou vstupenku, která platí do více památek a je za zvýhodněnou cenou, mnohdy až o polovinu.

Mým cestovatelským mottem je, že „cesta je cíl“, proto nikam nijak zvlášť nespěchám, a pokud to jde, nejezdím po dálnicích. Jednak jsou francouzské dálnice opravdu drahé – jen přejezd od Ženevského jezera do Avignonu by stál kolem 55 €, a jednak byste se připravili o krásy, které cestou uvidíte. Např. cestou do Avignonu Pont du Brion, kde lze absolvovat i pěší túru k mostům Passerelle Himalayenne du Drac a de l’Ebron. Je to ale poměrně náročná túra po prudkých kopcích na minimálně 2-3 hodiny a na kole se tam nelze ani přiblížit, přestože mapy říkají něco jiného. Je pravda, že pak mi cesta, která by po dálnici trvala necelé 3 hodiny, zabere minimálně 4 – ne proto, že by to bylo o tolik delší, naopak je cesta mimo dálnici často kratší a časově se na zhruba 200 km liší do půlhodiny. Ale proto, že každou chvíli někde zastavuji na krásných místech.

Pont du Gard

Cestou z Avignonu byste neměli minout monumentánní stavbu Pont du Gard. Jedná se o akvadukt. Byl postaven v 1. století př. n. l. v době, kdy Francie byla součástí starověkého Říma. Akvadukt je součástí světového seznamu UNESCO a tvoří součást akvaduktu, který přiváděl vodu z řeky Eure do města Nìmes. Tady, pokud nechcete přispívat naprosto nesmyslný jednorázový poplatek 9 € za parkování bez ohledu na to, jak dlouho tam budete – pokud se chcete na akvadukt opravdu jen podívat a neprocházet se po okolí, vám návštěva nezabere více než hodinu. Doporučuji zaparkovat asi nejlépe buď u vlakového nádraží, nebo o ulici blíže je malé parkoviště. K Pont du Gard je to odtud zhruba 2,5 km – tedy i s cestou pěšky vám návštěva více než 2 hodiny nezabere.

Nímes

Městečko Nìmes je součástí tohoto kraje a za alespoň krátkou návštěvu určitě stojí. Jednou z hlavních dominant je místní amfiteátr, kam stojí vstupné 10 €. Můžete si ale i zde koupit kombinovanou vstupenku za 13 € (ušetříte 6,5 €) Pass 3 monuments do amfiteátru, Tour Magne a Maison Carrée, nedaleko kterého najdete i část akvaduktu Castellum Aquae, o kterém jsem se zmínila výše a jehož součástí je Pont du Gard. Také ve městě jezdí tramvajobus (nevím, jak jinak tomu říkat – vypadá to jako tramvaj, ale nejezdí to po kolejích), což jsem zatím nikde jinde neviděla a osobně mi to připadalo také jako zajímavá „atrakce“.

V galerii přiložené v úvodu článku najdete další zajímavá místa k této oblasti, kterou v budoucnu určitě znovu navštívím. Pokud chcete návštěvu spojit s obdobím květu levandule, pak zvolte termín od května dále.

Zdroj: autorský text
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Lyon a jeho okolí ve dvou dnech. Nevynechejte krmení papoušků nebo zákoutí městečka Pérouges

Město na soutoku Rhôny a Saôny vás zaujme svou kuchyní, jeho okolí pak přírodou
10.01.2024 15:38
|
0
Reklama

Stoupání měsíční krajinou na vrchol Mont Ventoux prověří nohy i psychiku

Ikonický vrchol je téměř povinným skalpem pro všechny, kteří se v Provence ocitnou se svým kolem
12.12.2023 09:10
|
0
Reklama

Tkaničky do Montvernieru, aneb výjezd na jeden z nejzajímavějších kopců Tour de France

Spektakulární klikatice Les Lacets de Montvernier je schovaná v příkré skále
23.11.2023 08:55
|
0

Na gravelu po toskánských Strade Bianche v okolí Montalcina

V okolí italského Montalcina jsou trasy, po kterých se jezdí i závod historických kol L’Eroica
13.11.2023 08:34
|
0

Španělsko vás dostane. Cestou z Katalánska do Andalusie jsme objevili nádherná místa

Pár tipů na místa, která byste neměli minout při cestě do Andalusie.
19.06.2024 12:25
|
0

Základní pravidla pro spaní v autě na divoko aneb sepsali jsme desatero spáčů mimo kempy

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. To platí i pro spaní mimo kempy.
28.05.2024 15:52
|
10
Reklama

Po stopách Gaudího: V Barceloně a okolí jsme obdivovali architekturu katalánského génia

Celkově má cesta „po stopách Gaudího“ a jeho dílech v Barceloně čítala 40 nachozených kilometrů.
28.05.2024 07:44
|
0

Navštívili jsme kanton Bern a jeho nádherné okolí. A musíme se sem určitě vrátit

Navštívili jsme města Bern a Thun. Jsou opravdu krásná, stejně jako jejich okolí.
14.05.2024 08:10
|
0
Reklama
Fotr na tripu